Koalisyon zorda

Koalisyon zorda
Koalisyon zorda
BM'deki vetonun ardından Suriye'ye operasyon için Britanya muhalefeti BM raporunu bekleme şartı koşarken Fransa da tonunu değiştirdi.

Kimyasal silah kullanıldığı gerekçesiyle Suriye’ye karşı hızlıca cezalandırma operasyonu planlayan Batılı güçlerin işi giderek zora giriyor. Müdahalenin önünü açmak için BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu tasarı Rusya ve Çin’in vetosuna takılan Britanya Başbakanı David Cameron, parlamento tarafından frenlendi. Fransa “BM kararı olmadan zor” derken ABD Kongresi’nin ‘Acele etme’ ya da ‘Kongre’den onay iste’ diye sıkıştırdığı Başkan Barack Obama’nın bir koalisyon oluşturamaması halinde tek başına Suriye’ye saldırabileceği yorumu yapılıyor. 

Cameron’a 6 şart

Önceki gün Britanya Ulusal Güvenlik Konseyi’nin müdahale önerisine yeşil ışık yakmasının ardından gözünü parlamentoya çeviren Britanya Başbakanı David Cameron muhalefetin itirazlarına tosladı. Avam Kamarası, hükümetin güçlü bir insani tepki vermeye ve gerekirse yasal, orantılı ve kimyasal silah kullanımının önüne geçmek için olası bir askeri harekâata yeşil ışık isteyen önerisini görüşmek üzere dün tatili yarıda kesip toplandı. Toplantı öncesinde muhalefetteki İşçi Partisi Başkanı Ed Miliband ile görüşen Cameron, “BM heyetinin vereceği raporun ardından 2. bir oylama yapmayı kabul etmezseniz destek vermeyiz” önkoşulunu kabul etmek zorunda kaldı.

Miliband ise önergeye destek karşılığında 6 talepte bulundu: Kimyasal saldırıyı rejiminin gerçekleştirdiğine dair ikna edici kanıtlar sunulması, denetçilerin raporuyla ilgili BM Güvenlik Konseyi’nin onayının beklenmesi ve raporun ardından 2. bir oylama yapılması, müdahalenin ‘uluslararası hukuku ihlal etmeyecek olması’ ve Avam Kamarası’na detaylı bir rapor sunulması. Gölge Dışişleri Bakanı Douglas Aleksandr da “Başbakan’a açık çek vermeyeceğiz” dedi. Britanya basını bu gelişmeyi Cameron’ın geri adımı olarak yorumladı. Independent ‘Eşikten dönüş: Cameron geri çekilmek zorunda kaldı’ manşetiyle çıkarken Daily Mail ‘Cameron direnişle karşılaştı’ dedi. Vekillerin en büyük çekince nedeni ise Irak işgalinde yalan olduğu ortaya çıkan kitle imha silahlarıyla ilgili yaşananlardı. Miliband “Geçmişten ders almaya kararlıyım” dedi. Liberal Partili Başbakan Yardımcısı Nick Clegg de ‘Suriye Irak değil’ uyarısı yaptı: “Bu kez bir rejim değişikliğinden bahsetmiyoruz. Amacımız insanların cani diktatörler tarafından kimyasal silahlarla öldürülmesini engellemek. Sessiz kalmak da ciddi bir karar.” 

OYLAMADAN RET ÇIKTI
Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası, yaklaşık 8 saat süren hararetli tartışmaların ardından, "prensipte Suriye'ye askeri müdahaleyi" öngören hükümetin önergesi oylandı. Muhalefetteki İşçi Partisi, BM denetçilerinin raporunun beklenmesi gerektiğini gerekçe göstererek önergeye hayır oyu kullandı. Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası, "Suriye'ye askeri müdahaleyi de kapsayabilecek güçlü bir insani tepkinin verilmesi gerektiği" yönündeki hükümet önergesini, 272'ye karşı 285 oyla reddetti.İngiltere Başbakanı David Cameron oylama sonucunun açıklanmasının ardından söz alarak, "İngiliz Parlamentosu'nun müdahale istemediği açık. Buna göre hareket edeceğim" dedi.Suriye'ye askeri müdahale konusunda hükümetin siyasi yetki almasıyla ilgili ikinci oylamanın ise gelecek hafta yapılması öngörülüyor.

Muhalefetteki İşçi Partisi'nin, hükümetin önergesinde değişiklik teklifi de Avam Kamarası'nda oylandı. Bu oylamada milletvekillerinden 332'si "hayır", 220'si ise "evet" oyu kullandı. İşçi Partisi sunduğu değişiklikte, Suriye'ye olası askeri müdahalenin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin silah denetçilerinin sunacağı rapor ışığında vereceği kararın ardından yapılması gerektiğine yer verilmişti. (aa)

Paris: BM’siz zor

Obama ise saldırıdan Esad yönetiminin sorumlu olduğundan şüphesi bulunmadığını vurgularken müdahale konusunda henüz bir karar vermediğini belirtti. Dün Kongre, Suriye’yi görüşürken Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ise, Obama’ya müdahale için Kongre’den onay alması talebiyle bir açık mektup gönderdi. En az 110 Kongre üyesinin destek verdiği mektupta Obama’nın müdahalenin kapsamını açıklaması gerektiği belirtildi.
Fransa’da ise hükümet Sözcüsü Najat Vallaud-Belkacem, operasyon planının ‘hayata geçirilmesinin zor’ olduğunu söyledi. Belkacem bunun için önce BM Güvenlik Konseyi’ndeki ülkelerin onayını almaları gerektiğini vurguladı. Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Carba’yı Elysee Sarayı’nda kabul eden Cumhurbaşkanı François Hollande ise “Siyasi çözüm için gereken yapılmalı. Bunun için muhalifler özellikle askeri açıdan gerekli güce sahip olup, tek alternatif olarak ortaya çıkmalı” derken müdahaleden bahsetmemesi dikkat çekti. Bolivya, Küba, Ekvador ve Venezüella ortak bildiri ile Suriye’ye destek çıkarken Mısır, Irak, Avusturya ve Güney Afrika operasyona karşı çıktı. (LONDRA/ GUARDIAN / TELEGRAPH-AP)

BM heyeti yarın Şam’ı terk ediyor


Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen bölgelerde incelemelerini sürdüren BM heyetinin cumartesi günü Şam’dan ayrılacağı açıklandı. BM raporunu beklemeyen ABD’li yetkililer ise istihbarat kaynaklı kendi delillerini pazarlarken 2003’te BM Güvenlik Konseyi’nde Irak’ın kitle imha silahı olduğuna dair kanıt şovunu andıran bir sunumdan kaçınacakları belirtildi. Ellerinde Suriye lideri Beşşar Esad’ın suçlu olduğunu doğrudan kanıtlayan ‘tüten silah’ niteliğinde kanıtlar olmadığını açıklayan yetkililer bu nedenle yüksek beklenti içinde olunmaması gerektiğini söyledi. Sunumda uydu görüntüleri ve Suriyeli yetkililerin istihbarata telekulağa takılan konuşmalarına ise yer verilmeyecek. Diğer taraftan parlamento toplanmadan önce lobiciliğe girişen Britanya hükümeti de vekillere Ortak İstihbarat Komitesi’nin raporunu gönderdi. Raporda “Saldırı kimyasal ve Esad’dan başkası tarafından düzenlenmiş olamaz” ifadesi yer aldı. YouTube’da yer alan videolar da vekillere ‘hatırlatıldı.’ Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü ise gözbebeklerinde küçülme, solunum zorlukları ve ağızda köpük gibi ‘nörotoksik’ belirtiler gösteren 3600 hastadan 355’inin öldüğünü açıkladı. Ancak örgüt, bunun operasyon için gerekçe olmadığının altını çizip kesin sonuçlar için bilimsel kanıtlar gerektiğini, bunun için de BM heyetinin raporunun önemli olduğunu duyurdu. {WASHINGTON/ TELEGRAPH- NYT}
BRİTANYA’DAN ADAYA AVCI: ABD, Suriye’ye olası operasyon dahilinde 6.Filo’ya bağlı 5 gemiyi Akdeniz’de konuşlandırırken Britanya ‘tedbir olarak’ Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki Akrotiri Üssü’ne dün 6 RAF Typhoon tipi avcı uçağı gönderdi. Savunma Bakanlığı ‘bölgede gerilimin tırmandığı bir dönemde Britanya’nın çıkarlarını korumak ve üsleri savunmak için’ tedbir aldıklarını açıkladı. {LONDRA/AP}
RUSYA GEMİ GÖNDERİYOR: Operasyon çağrılarını uluslararası hukuka ‘açıkça meydan okuma’ olarak yorumlayan ve önceki gün BM Güvenlik Konseyi’nde Britanya’nın sunduğu taslağı reddeden Rusya, Akdeniz’e denizaltısavar ve 2 füze kruvazörü gönderiyor. Interfax’a göre, gemiler gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra birkaç gün içinde yola çıkacak. {MOSKOVA/İNTERFAX}
ESAD: ÜLKEYİ SAVUNURUZ: Suriye lideri Beşşar Esad, “Saldırırlarsa kendimizi savunuruz” diyerek meydan okudu. Yemen heyetini kabul eden Esad, saldırı tehditlerinin yalnızca ilkelere ve bağımsızlığa bağlılığı arttıracağını vurgularken “Suriye dirençli halkı ve ordusuyla kendi amaçları doğrultusunda bölgeyi parçalamak isteyen İsrail ve Batılı devletler tarafından desteklenen terörü silecektir” dedi. {ŞAM/AP}
İRAN: İSRAİL YOK OLUR: İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya lideri Vladimir Putin’i arayıp askeri müdahaleyi önlemek için işbirliği isterken Devrim Muhafızları Komutanı M. Ali Caferi, “Suriye’ye olası bir askeri müdahale İsrail’in yok olmasıyla sonuçlanacaktır. Suriye, ABD için 2. Vietnam olacak” diye çıkıştı. {TAHRAN/AA}