'Kobani artık tamamen Kürt güçlerinin elinde'

'Kobani artık tamamen Kürt güçlerinin elinde'
'Kobani artık tamamen Kürt güçlerinin elinde'
Kobani'de geçen yıl 15 Eylül'den beri devam eden çatışmalarda Kürt güçlerinin kentin tamamını ele geçirdiği belirtiliyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi kentin tamamen Kürt güçlerinin elinde olduğunu açıkladı.

RADİKAL – Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye sınırına 0 noktasındaki Kürt kasabası Kobani’de, Kürt güçleri ile IŞİD militanları arasında eylül ayından beri devam eden çatışmaların çok kritik bir noktaya geldiği ve bir ara kentin yüzde 60’ını kontrol eden IŞİD’in tamamen püskürtülmesinin an meselesi olduğu belirtiliyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göreyse kent merkezinin tamamı artık Kürt güçlerin kontrolünde...

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdel Rahman, AFP’ye yaptığı açıklamada, “YPG, IŞİD militanlarını Kobani’den çıkardı ve kasabanın kontrolünü ele geçirdi” dedi. Rahman, "Kürtlerin Kobani’nin doğusundaki dış mahallelerde IŞİD militanlarını takip ettiğini fakat çatışmaya girilmediğini" sözlerine ekledi.

Kobani’de ağustos ayında başlayan IŞİD kuşatmasının 15 Eylül’de taarruza dönüşmesinin ardından başlayan kanlı çatışmalar beşinci ayında çok kritik bir dönemece girdi. Kenti savunan Halk Savunma Güçleri (YPG) ile onlara destek için Irak Federal Kürdistan bölgesinden gelen az sayıda Peşmerge gücünün kentin doğu mahallesinde operasyonlar yaptığı ve tüm IŞİD güçlerinin püskürtülmekte olduğu belirtiliyor.

YPG Basın Merkezinden yapılan açıklamada, IŞİD saldırılarının 133. gününde Kobani’deki ‘temizlik operasyonu’nun devam ettiği ve özellikle kentin doğusunda çatışmaların sürdüğü belirtildi.

Reuters haber ajansı da Peşmerge destekli YPG güçlerinin, kasabanın tamamına yakınında kontrolü sağlamayı başardığını duyurdu. Daha önce ilan edilen 'Kobani Kantonu'nun Eşbaşkanı Enver Müslim de,  bugün öğle saatlerinde Irak Federal Kürdistan yönetimine yakınlığıyla bilinen Rûdaw’a konuşmuş ve kent merkezinin tamamının IŞİD’den tam olarak temizlenmesine ‘saatler kaldığını’ söylemişti. Kobani’de 10 bin sivilin yaşadığını ve halkın zılgıtlar çekerek kutlama yaptığını belirten Müslim, daha önce göç eden bazı ailelerin de kente dönmeye başladığını söyledi.

(Reuters - Rudaw - ANF - Radikal)


  http://www.radikal.com.tr/128038412803846

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  disa disa serhildan - merenguer

  azadiya kürdistan. evet özgür dünya için herkes haykırsın.

  Şehitlere müjde olsun! - karçiçekleri

  Bütün Kürt halkının ve Kürt halkının dostları olan duyarlı tüm insanların gözü aydın plsun. Tarih hep şunu yazmıştır: Kendi toprakları, kendi özgürlük ve bağımsızlıkları için mücadele veren halklar yenilmezler. Özgürlükleri için bedel ödeyen YPY, YPJ ve diğer yandaşlarını selamlıyorum.

  Yoktur birinden farkı.. - kaşınan adam

  İŞİD veyay PKK ikisinin de bir birinden farkı yok.Her ikiside insanları silah zoruyla yola getirmeye çalışan eli kanlı birer terör örgütü.

  Kürt-Türk - user399986

  Bize ne Kobaneden? Bugüne kadar adını duyan var mı? Zaten sonuç belliydi,hepsi senaryo.Tayyib in söylemleri bile...Ana hedefe,ara istasyondu Kobane...Ana hedefi hepimiz biliyoruz : Türkiye bölünecek.Bölünen yerlere cahil Kürtler yerleştirilecek,petrolü sırtlan şirketler paylaşacak.Kürtler "hani bana" deyip birbirini yiyecek.

  KOBENE DÜŞTÜ DÜŞÜYOR - m.rozbilen

  Başlıktaki söz sayın Cumhurbaşkanımıza ait. Bir IŞİD yöneticisi bile bu sözü söyleyemezken sayın Erdoğan tarafından söylenmesi talihsizlik olmuştur. 6-7 Ekim olaylarının bence baş sebebi bu söylem ve niyetin açığa vurulması olmuştur. Ama görüldüğü gibi KOBANE düşmedi. IŞİD'i Kürt kardeşlerimizin üzerine salanlar, onlar nezdinde iyi puan almadığı gibi elini uzatmayı dahi düşünerek ve mesafeli duracakları kesindir. O zaman barışı nasıl sağlarız? İçerdeki kürtlerle müzakere, dişardaki kürtlerle savaş beraber yürür mü? Demekk ki Uluslararası koalisyon olmasaydı Türkiye IŞİD'in yapamadığını aleni yapacaktı. Bu şartlarda Kürtler bize nasıl güvenecek? Kobane'de yenilen IŞİD değil bizzatihi sayın Erdoğandır, onun politikasıdır.

  acaba - kocero 21

  Cok güzel bir haber acaba bundan sonra akp ne planlar yapar kürdler üzerine