Kobani ve Şengal'de IŞİD'den yeni saldırı dalgası

Kobani ve Şengal'de IŞİD'den yeni saldırı dalgası
Kobani ve Şengal'de IŞİD'den yeni saldırı dalgası

Şengal'de de IŞİD tank ve zırhlı araçlarla saldırıya geçti.

Silah ve militan takviyesi alan IŞİD, Kobani ve Şengal'de Kürt kuvvetlerine yönelik yeni bir saldırı dalgası başlattı. Tank, zırhlı birlik ve bombalı araç desteğiyle ilerlemeye çalışan IŞİD'i durdurmak için YPG, ÖSO ve peşmerge güçleri mücadele veriyor. Çatışmalarda iki taraftan da çok kayıp var.

RADİKAL - Suriye’nin Rojava bölgesi Kobani kenti ile Şengal ve Musul bölgesinde Kürt güçlerinin kapsamlı operasyonları sonucu büyük kayıplar veren IŞİD dün gece kobani ve Şengal‘e yönelik tanklar, zırhlı araçlar ve bombalı yükle araçlarla kapsamlı saldırı başlattı. Kobanê’de 124. gününe giren çatışmalar sürerken IŞİD dün gece 3 koldan saldırıya geçti.

DİRENİŞ SERTLEŞTİ

Milliyet'ten Namık Durukan'ın haberine göre, bomba yüklü araçlar desteğinde gerçekleştirilen ve bir çok koldan YPG mevzilerine yönelik yapılan saldırıya Kürt güçleri direniş gösterdi. Çatışmalar miştenur tepesi ve Kaniya Kurda mahallelerinde yoğunlaşırken, IŞİD tank ve hummer tipi zırhlı araçlarla saldırıyor.

YPG: DAİŞ 3 CEPHEDEN SALDIRIYA GEÇTİ

YPG Basın Merkezi tarafından çatışmalara ilişkin yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “DAİŞ çeteleri bugün sabah saatlerinde de üç cepheden saldırıya geçti. Güney cephesinde, bomba yüklü araç ile bir intihar eylemcisi saldırdı. 

(Kobani'deki çatışmalar 5. ayına girdi)

Saldırıdan sonra meydana gelen çatışmalar 48 caddesi, Sukul Hal ile güney cephesinde şiddetli bir şekilde devam ediyor. Yaşanan çatışmalarda, güçlerimiz Hammer tipi zırhlı bir araca el koydu. Çete kaybı hakkında net bilgi elde edilmedi.”

IŞİD İŞYERLERİ İLE EVLERİ ATEŞE VERİYOR

Çatışmalar sürerken kentin doğusunda bulunan çok sayıda ev ve işyeri IŞİd tarafından ateşe verildi. Koalisyon uçakları ise önceki akşam ve dün sabah IŞİD mevzilerini bombaladı. YPG, çatışmalarda 8 YPG/YPJ savaşçısının yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Şengal’de ise bugün sabah IŞİD, Kürt güçlerine yönelik kapsamlı saldırıya geçti. Çatışmalar Berbiroj mahallesi ve çevresinde yoğunlaştı. Peşmerge, YPG, HPG ve Ezidi savaşçılardan oluşan Kürt güçleri, ağır silahlarla saldırıya geçen IŞİD kuvvetlerine karşı ağır silahlarla karşılık verdi. Çatışmalarda 10 IŞİD’li öldürüldü, 12 IŞİD’li ise yaralandı. Çatışmalarda bir HPG’li yaşamını yitirirken iki HPG’li ise yaralandı. 

SAVAŞ 5. AYINA GİRDİ


5’inci ayına giren savaşta YPG’ye destek amacıyla Kobane’de bulunan 2. Peşmerge Birliği ise görev değişimi yapacak. Görev değişimi yapacak 3’üncü birlik önceki akşam Erbil’den Urfa’ya geçti. Yeni peşmerge birliğinin Kobane’de bulunan 2. peşmerge birliği ile görev değişimi yapacak. 2. Peşmerge Birliği, 28 Ekim’de Kobani’ye giden 1. Peşmerge Birliği’yle görev değişimi yapmıştı.