Kobani'de 150 köy IŞİD'den alındı

Kobani'de 150 köy IŞİD'den alındı
Kobani'de 150 köy IŞİD'den alındı
Kobani'de yaklaşık 5 aydır devam eden çatışmalarda, IŞİD işgaline son verilen köy sayısı 150'ye ulaştı. Halep'te IŞİD'le çatışma halinde olan muhalif grupların liderleri ise Kobani yenilgisinin örgüt içindeki tartışmaları alevlendirdiğini belirterek, "Örgüt içerisinde farklı ciddi itirazlar ve muhalefet var. Dağılma aşamasına geldiler" değerlendirmesinde bulunuyorlar. Kobani'nin ardından Suriye'de zor durumda kalan örgütün militanlarını Rakka üzerinden Irak'a kaydırmaya başladığı da iddialar arasında.

RADİKAL - IŞİD’in yaklaşık 5 ay önce Kobani’ye başlattığı saldırıda dengeler hızla değişmeye devam ediyor. YPG önderliğindeki güçlerin IŞİD’i Kobani kent merkezinden çıkarmasının ardından, örgütün kontrolündeki yaklaşık 350 köyden 150’si de yeniden Kürt güçlerin denetimine geçti.

Kürt güçlerinin 3 cepheden sürdürdüğü operasyonlar sonucunda son olarak 50 köy kurtarılmıştı.

‘ÖRGÜT DAĞILABİLİR’ İDDİASI

Suriye’de zor durumda olan IŞİD’in militanlarının bir kısmını Irak ’a kaydırdığı öne sürülürken, bir çarpıcı iddia da Halep’ten geldi. Al Jazeera’den Yılmaz Bilgen’e konuşan El Baz Tugayı komutanı Mahmut Hacı Hasan ise “Yaklaşık 7 aydır IŞİD’in bölgeyi ele geçirme girişimleri karşısında direniyoruz. Bazen şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Son Aynul Arap (Kobani) saldırısını başlattıkları dönemle birlikte bu bölgede çatışmalar zayıfladı denilebilir. Aynul Arap’ta kaybetmeleri kendi içlerinde yaşanan tartışmaları da alevlendirdi. Örgüt içerisinde farklı şu an ciddi itirazlar ve muhalefet var. Dağılma aşamasına geldiler diyebilirim” yorumunda bulundu.

YABANCI MİLİTANLAR ÜLKELERİNE DÖNÜYOR

IŞİD’in içerisinde savaşan yabancı militanların bölgeyi terk ederek Rakka ve oradan da Irak’a sevk edildiğini söyleyen Hasan, “Birçok IŞİD militanı örgütten kaçıyor. Sınırdan kaçarak ülkelerine dönenler olduğunu biliyoruz. Yine örgüt içerisinde birçok infaz gerçekleştiriliyor. İnfaz gerekçesi ise Ebu Bekir El Bağdadi’ye ihanet ederek örgütten kaçma girişimi olarak belirtiliyor” dedi.


  ETİKETLER:

  Muhalefet

  ,

  Irak

  ,

  Suriye

  ,

  ypg

  ,

  Al Jazeera

  ,

  Köy

  ,

  İddia

  ,

  örgüt

  ,

  kent

  ,

  Rakka

  ,

  IŞİD