Kobani'de ikinci bombalı saldırı

Kobani'de ikinci bombalı saldırı
Kobani'de ikinci bombalı saldırı
IŞİD'in Kobani'ye bugün ikinci kez bombalı saldırı düzenlediği bildirildi. Militanların gece saat 03.00'ten sabahın ilk ışıklarına kadar evlerin kapılarını çalarak içeri girdiği ve katliam yaptığı belirtildi.

RADİKAL - İngiliz haber ajansı Reuters, IŞİD militanlarının Suriye’nin kuzeyinde bulunan Kobani'ye bugün ikinci kez bombalı araçla saldırı düzenlediğini duyurdu. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, IŞİD militanları öğle saatlerinde, Mürşitpınar Sınır Kapısı karşısında ikinci kez aynı bölgede bomba yüklü araçla intihar saldırısı gerçekleştirdi. PYD'ye ait kontrol noktası önünde meydana gelen patlamanın sesi, Suriye sınırındaki Suruç ilçesinden de duyuldu. 

Gece yarısı saat 04:40 sıralarında Kobani'nin değişik yerlerinden kente sızan IŞİD, sabah saatlerinde de Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında bombalı araçla saldırı düzenledi. Türkiye tarafında da paniğe yol açan patlamada yaralanan Kobanililer ise Mürşitpınar Sınır Kapısı ile buraya birkaç kilometre mesafedeki Yumurtalık Mahallesi yakınlarına sevk edilen ambulanslar ile Suruç Devlet Hastanesi'ne taşınmaya başladı. Çoğunluğu patlamada, bazıları ise çıkan çatışmada yaralandığı öğrenilen siviller ve YPG'liler arasında durumu ağır olanlar, acil serviste yapılan ilk müdahale sonrası kentteki diğer hastanelere sevk edildi. Şu ana kadar Kobani'deki patlama ve çatışmada yaralanan 52 Suriyelinin hastaneye getirildiği ve sınır hattında olası durumlara karşı ambulansların da hazır bekletildiği bildirildi.

Nusra öncülüğündeki örgütler Dera'da saldırdı

ÇOĞU ÇOCUK VE KADIN

IŞİD militanlarının YPG ve Özgür Suriye Ordusu'nun askeri elbiseleriyle Kobani’ye sızdıkları öne sürülüyor. YPG'lilerin, saldırıyı gerçekleştiren IŞİD militanlarını 3 noktada kuşattıkları ve ilçeye girişlerin kapatıldığını, sivillere de dışarı çıkılmaması çağrısı yaptıkları öğrenildi. YPG'nin kente ek birlik gönderdiği ifade edildi.

GECE YARISI EVLERE GİRDİLER

Kobani'dekilerin sınır köylerindeki akrabalarına verdiği bilgilere göre, kente giren IŞİD militanları gece saat 03.00'ten sabahın ilk ışıklarına kadar evlerin kapılarını çalarak içeri girdi ve sessizce insanları öldürmeye başladı. Bark Butan köyünde en az 23 kişinin bu şekilde katledildiği öğrenildi.

Hürriyet'ten Gülden Aydın'ın haberine göre, bir Kobanili, akrabasıyla yaptığı telefon görüşmesinde, "Kendimizi bir eve kilitledik. Dışarı çıkan öldürülüyor" dedi.

[[RA_1385375_RA]]

SURİYE TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI

IŞİD’in gece yarısı Kobani’ye sızıp kente bombalı saldırı düzenlemesi hakkında Suriye medyasında Türkiye 'yle ilgili bir iddia yer aldı. Reuters'ın Suriye resmi haber ajansı SANA’dan aktardığı haberde, Kobani’ye saldıran IŞİD militanlarının kente Türkiye’den girdiği öne sürüldü.

[[RA_1385298_RA]]

TÜRKİYE'DEN YALANLAMA

Dışişleri Bakanlığı ise bu iddiaları yalanladı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, "IŞİD militanlarının Kobani'ye Türkiye üzerinden geçtiği iddiaları doğru değil" ifadelerini kullandı. Şanlıurfa Valiliği'nin açıklamasında ise ”IŞİD militanlarının Türkiye üzerinden Kobani’ye gittiği iddiaları asılsız olup, elimizdeki veriler örgüt üyelerinin Suriye’nin Cerablus kentinden Kobani’ye sızdığını ispatlamaktadır. Buna ilişkin görüntüler de en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bölgedeki hassas durumu provoke etmek isteyenler olabileceğinden bütün halkımızı sağduyuya davet ediyorum” denildi. 

DIŞİŞLERİ: 63 YARALI TÜRKİYE'YE GETİRİLDİ

Dışişleri sözcüsü, Kobani'deki çatışmalarda yaralananlardan 63'ünün Türkiye'ye getirildiği bilgisini verdi. Açıklamada, "Yaralılardan, 1'i çocuk olmak üzere 2 kişinin hayatını kaybettiği" belirtildi. Çatışmalarda şu ana kadar 45 kişinin öldüğü bildirildi. 

[[RA_1385255_RA]]

SINIRDA ÖNLEMLER ARTIRILDI

Aylardır sessizliğin hakim olduğu Kobani sınırında saldırının ardından güvenlik önlemleri de en üst seviyeye çıkarıldı. Patlama ile birlikte sınır hattına yönelen Suruçlular, güvenlik güçlerinin birkaç kilometre öncesinde oluşturduğu barikat ile engellendi. Güvenlik gerekçesiyle sivillerin yaklaşmasına izin verilmeyen sınır hattında da zırhlı araçlarla teyakkuz durumuna geçildi.

[[RA_1385203_RA]]

TEL ABYAD'A GEÇİŞLER DURDU

Suriye'nin Tel Abyad kentine geri dönüşler, Kobani'de meydana gelen patlama sonrası durdu. Sabah saatlerinden itibaren ülkelerine dönmek için Akçakale Sınır Kapısı'na gelen Suriyeliler, Kobani'de meydana gelen patlama nedeniyle tedirginlik yaşayınca Suriye'ye gitmekten vazgeçti.

YPG, Ocak’ta dört ay süren çatışmalar sonrasında Kobani’yi IŞİD’den temizlemişti. YPG’ye ABD öncülüğünde kurulan IŞİD karşıtı koalisyon da hava saldırılarıyla destek vermişti. YPG, IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin desteğiyle geçen günlerde Akçakale'nin karşısında bulunan Tel Abyad bölgesini de ele geçirmişti.

Çatışmalar sırasında kaçan IŞİD üyelerinin sakallarını kesip sığınmacı kılığında Türkiye'ye girdiği iddia edilmişti.