Kobani'de sokaklar ceset dolu

Kobani'de sokaklar ceset dolu
Kobani'de sokaklar ceset dolu
IŞİD üç gün süren çatışmaların ardından Kobani'den çıkarıldı. Üç günde 200'ü aşkın sivilin katledildiği bildiriliyor. Görgü tanıklarına göre Kobani sokakları cesetlerle dolu.

ŞANLIURFA - Kobani’ye perşembe sabaha karşı baskın düzenleyen IŞİD'in dün itibarıyla kentin tamamından temizlendiği belirtiliyor. Kobani’de iki gün süren dehşetin sonunda can kaybının 200’ü aştığı belirtilirken, Kürtlerin silahlı gücü YPG’ye göre 60 da IŞİD militanı öldürüldü.

Kobani’de IŞİD ile YPG güçleri arasında dün sabah da çatışmalar sürerken, saat 10.00 sularında büyük bir patlama meydana geldi. Patlamanın, Miştenur Hastanesi olarak da bilinen eski bir okul binasında meydana geldiği öğrenildi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Leyla Güven, "Kobani yönetimi ile görüştük. IŞİD 2 gündür ‘elimizde rehine var’ diyerek YPG’nin operasyonlarını engellemişler. Rehinenin olmadığını öğrenince operasyon düzenlediler. Hastaneye sığınan IŞİD militanları temizlendi" dedi.  

YPG ve Burkan El Fırat askeri üniforması giyerek Kobani’ye sızan IŞİD militanlarının çocuk ve kadın demeden katliam yaptığı bildiriliyor. Cihan Ajansı’nın ulaştığı Kobanili Salih Huso, sokakların cesetle dolu olduğunu ve Halepçe gibi katliam yaşandığını belirterek şöyle konuştu:

"40 komşum, DAEŞ militanları tarafından kılıçlarla kesilerek, susturucu silahlarla taranarak öldürüldüler. Kobani sokakları ekmek almaktan gelen, evinde damında uyuyan, ya da arabasında, motosikleti üzerinde katledilmiş ve IŞİD’in keskin nişancıları nedeniyle ulaşılamamış cesetlerle dolu."

Kobani'de IŞİD vahşetinden geriye kalan yetim çocuklar

EN ÇOK CAN KAYBI İÇİN SALDIRDILAR

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdülrahman, kimi Kobanililerin keskin nişancı, kimisinin roketle öldürüldüğünü, bir kısmının ise evlerinde katledildiğini söyledi. Gazeteci Mustafa Ali, AFP’ye yaptığı açıklamada, "IŞİD kenti ele geçirmek istemedi. En iğrenç şekilde en çok can kaybına yol açmak için geldiler" dedi. Abdülrahman ise “Bu son operasyonu IŞİD’e gerçek bir mağlubiyet diye yorumlayamazsınız, çünkü Kobani’de istediklerini elde ettiler" ifadesini kullandı.

(CİHAN - DHA - RADİKAL - HÜRRİYET)