Kobani'de son durum, yeni haberler geliyor

Kobani'de son durum, yeni haberler geliyor
Kobani'de son durum, yeni haberler geliyor
133 günlük çatışmaların ardından IŞİD'den temizlenerek tamamen Kürt güçlerinin eline geçen Kobani'de (Kobane) büyük bir coşku hakim. YPG, YPJ ve Peşmerge Güçleri'nden yapılan açıklamalar yeni gelişmeleri de içeriyor. İşte bölgede son durum...

RADİKAL – IŞİD’in geçen yıl 15 Eylül’de saldırmaya başladığı Kobani’de, 133 günlük çatışmaların ardından Kürt birlikleri zafere ulaştı. Dün Türkiye ve Avrupa’nın çeşitli yerlerinde kutlamalar yapılırken, Kobani’de de coşkunun hakim olduğu ve köyleri IŞİD’den temizlemek amacıyla harekete geçildiği belirtildi.

SON DURUM

Fırat Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, dün akşam YPG ve YPJ’nin Doğu Cephesi’nde başlattığı “Kobani’yi Özgürleştirme Operasyonu” kapsamında Helince köyü IŞİD’den temizlendi. Güneyde ise Seyran lokantası çevresi ve Minazê köyü de Kürt birlikleri tarafından kuşatıldı.

'Kobani artık tamamen Kürt güçlerinin elinde'

Diyala terör örgütü IŞİD'den temizlendi


‘ÖZGÜRLÜĞÜN IŞİD’E KARŞI ZAFERİDİR’

Kobani’nin kurtarılmasının ardından YPG’den yapılan açıklamada, “Bu özgürlük çizgisinin vahşi ve karanlık IŞİD’e karşı zaferidir” dedi. YPG Genel Komutanlığı bu savaşta kendisine destek verenler başta olmak üzere, tüm Kürt halkına, koalisyon, peşmerge, Burkan El Fırat ve ÖSO güçlerine teşekkür etti. YPG’nin açıklamasının bir bölümü şu şekilde:

Bugün Rojava Kürdistanı’nın Kobani kenti tamamen IŞİD’den kurtarılmıştır. Güçlerimiz 133 günden bu yana IŞİD terörüne karşı destansı bir mücadele yürüterek halkımız ve insanlığın beklentilerini boşa çıkarmamıştır. Güçlerimiz başarı sözlerini yerine getirmişlerdir. Bu zafer Rojava devriminin başarısıdır. Bu zafer demokratik Suriye’nin başarısıdır. Bu başarı insanlığın başarısıdır. Özgürlük çizgisinin, vahşi ve karanlık IŞİD’e karşı zaferidir.

Kobani IŞİD'den kurtuldu, kutlamalar başladı


‘GÖREVİMİZİN BİTMEDİĞİNİN FARKINDAYIZ’

133 günden bu yana YPG/YPJ savaşçılarımız, Kürdistan’ın kadınları ve erkekleri, dört parça Kürdistan’dan ve diğer ülkelerden gelen gönüllüler DAİŞ terörüne karşı şiddetli bir savaş ve büyük bir direniş sergilemişlerdir. Bu direnişte birçok değerli savaşçımız, Kürdistan’ın kızları ve oğulları şehit düştüler. Sonuçta zafere ulaşan şehitlerin ruhu ve iradesi olmuştur. Bir kez daha YPG Rojava devrimini kimsenin yıkamayacağını ispatlamıştır. YPG bir defa daha Kürt halkının ve bölge halkının gerçek savunma gücü olduğunu ispatlamıştır.

YPG olarak görevlerimizin bitmediğinin farkındayız. Kobanê’nin genelinin kurtarılması süreci önümüzdedir. Bizler bu görevimizi de başarı ile yerine getireceğimizin sözünü veriyoruz.”

ABD: IŞİD'in Kobani'den püskürtülmesi olumlu bir gelişme

ABD'den Kobani açıklaması: Savaş devam ediyor, fakat dost kuvvetler...


PEŞMERGE KOMUTANI: AĞIR SİLAHLAR KENTİN TÜM NOKTALARINDA

Öte yandan, Rudaw’a konuşan Peşmerge Güçleri Komutanı Muslih Zebari, ağır silahları ilk kez kentin tüm noktalarına taşıdıkları bilgisini verdi. Zebari de, Rojava’nın Kobani kentinin kurtarılmasının ardından, Kürt güçleri işgal altındaki köylere yöneldiğini vurguladı.

Roketler, havan topları ve diğer silahlar, muhtemel saldırılara karşı hazır halde bekletildiği bildirilirken,Komutan Zebari, Helince köyünün kurtarıldığını ve YPG ve ÖSO savaşçıları ile beraber Minaz û Mezreebrûş köylerine ilerlediklerini belirtti. Önceki günlerde ise Termik ve Memite köyleri kurtarılmıştı.

IŞİD Şengal'e 3 koldan saldırmaya başladı