Kobani'de YPG'ye ÖSO'dan destek

Kobani'de YPG'ye ÖSO'dan destek
Kobani'de YPG'ye ÖSO'dan destek
Suriye'nin Kobani kentini ele geçirmek için saldıran IŞİD militanlarıyla çatışan YPG güçlerine, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) destek verdi.

Suriye 'nin Kobani kentinin ele geçirmek isteyen IŞİD militanları doğu ve batı cephelerinden saldırısını sürdürüyor. Son olarak IŞİD militanları ile YPG güçleri arasında Suruç'un Karaca ve Mert İsmail Mahallesi karşısındaki bölgelerde çatışmalar bugün de devam etti. Kobani'nin yakınındaki bazı köylerde IŞİD ve YPG güçleri arasında çıkan çatışma sınırın Türkiye tarafında toplanan kalabalıklar tarafından çıplak gözle izlendi.

GÜVENLİK GÜÇLERİ UYARDI

Ağır silahların kullanıldığı çatışma heyecan ve tedirginliğe yol açarken, güvenlik güçleri meraklıları sık sık seken mermilere karşı uyardı. Çatışmalar nedeniyle güvenlik güçleri sınır hattında güvenlik önlemlerini artırarak kalabalığın daha fazla tel örgülerine yaklaşmamaları istendi.

IŞİD bayrağı Türkiye'ye 250 metre uzakta

Karaca Mahallesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Siftek Köyü'nde konuşlanan ve Zorova Tepesi'nde bulunan YPG güçlerine saldıran IŞİD militanları, dün bulundukları mevzileri boşaltarak yeniden köye gitti. Bu sırada öğleden sonra IŞİD'e doçka ve ağır silahlarla saldıran YPG güçlerine ÖSO'dan destek geldi. Çeşitli araçlarla öğleden sonra YGP'lilerin bulunduğu Zorova Tepesi'ne gelen ÖSO güçleri, IŞİD'i hedef alan atışlar yapmaya başladı.

KALABALIK TARAFINDAN ALKIŞLANDI

ÖSO'nun bu desteği sınırın Türkiye tarafında çatışmaları izleyen ve bazıları Suriye'den kaçanların oluşturduğu kalabalık tarafından alkışlandı. ÖSO, geriye çekilen ve Siftek Köyü'nün Türkiye sınırındaki eski bir karakol binasını hedef alan atışlar yapmaya başladı.

Sık sık duyulan patlama ve silah sesleri sınır hattında gelişmeleri takip edenleri heyecanlandırırken, sınır hattındaki mahallelerde yaşayanların ise güvenlik amacıyla evlerinden dışarı çıkmadı. (DHA)