Kobani'nin tamamının kontrolü yeniden YPG'de

Kobani'nin tamamının kontrolü yeniden YPG'de
Kobani'nin tamamının kontrolü yeniden YPG'de
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, YPG'nin, Türkiye sınırındaki Suriye kenti Kobani'den IŞİD militanlarını çıkardığını duyurdu.

RADİKAL - Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), YPG birliklerinin IŞİD militanlarını Kobani'den temizlediğini belirterek, kentin tamamını YPG'nin kontrol ettiğini duyurdu. SOHR Başkanı Rami Abdülrahman, yaptığı açıklamada, "YPG, Kobani'deki IŞİD pozisyonlarında kontrolü geri aldı" ifadesini kullandı. 

Öte yandan, sabah saatlerinde Kobani'de bir patlama meydana geldi. İlk etapta IŞİD'in intihar saldırısı olduğu sanılan şiddetli patlama Türkiye tarafında da tedirginliğe yol açtı. 

DHA'nın haberine göre, Türkiye sınırına bir kilometre mesafedeki Kobani'nin Muştenur Mahallesi'ndeki bir binada bulunan IŞİD militanları, YPG güçleri tarafından bomba döşenerek binanın imha edilmesi ile etkisiz hale getirildi. YPG güçlerinin bölgedeki sivilleri tahliye ettikten sonra gerçekleştirdiği öğrenilen patlama Türkiye tarafından da duyuldu. Patlama ve ardından oluşan dumanlar Türkiye tarafından görülürken, yaşanan bu gelişme sonrası sınır hattında güvenlik güçleri teyakkuz durumuna geçti.

Reuters haber ajansı da bir süre önce Kobani'nin merkezinden dumanlar yükseldiğini bildirmişti. Ajans, patlamanın nedeninin bilinmediğini belirtmişti. 

 

YPG sözcüsü: IŞİD'liler Türkiye'den 'geldi ya da gelmedi' demedim

Kobani'de acı bilanço: 152 can kaybı, 400'ü aşkın yaralı

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye'ye inanmamak için hiçbir nedenimiz yok

PYD lideri Müslim: Sağ yakaladığımız DAEŞ militanları her şeyi anlatacak