Kofi Annan istifa etti

Kofi Annan istifa etti
Kofi Annan istifa etti
Kofi Annan'ın Suriye'de arabuluculuk görevini bıraktığını açıkladı.

BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, 31 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olmak suretiyle görevinden istifa ettiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, yaptığı açıklamada, Annan'ın görevinden istifa ettiğini, istifa mektubunu “büyük üzüntüyle” kabul ettiğini söyledi.

Annan'ın istifası, 31 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak. Kofi Annan, istifa kararını, öğleden sonra Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

BAN Kİ-MUN: DERİN ÜZÜNTÜ DUYDUM
Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın görevinden istifasını BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun üzüntü ile karşıladı.

Ban, Annan'ın istifası hakkındaki duygularını dile getirdiği yazılı açıklamada, kendisinin derin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmaya devam edeceklerini söyledi.

Genel Sekreter Ban, istifayı şöyle değerlendirdi:
“Birleşmiş Milletler Arap Ligi Devletleri Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın istifasını sizlere derin bir üzüntü ile bildirmek durumundayım. Sayın Annan, bana ve Arap Ligi Genel Sekreteri Sayın Nabil el-Arabi'ye 31 Ağustos itibarıyla dolan görevinin uzatılmasını istemediğini bildirmiştir. Kendisine bugüne kadar sarf ettiği çabalar için en derin şükranlarımı sunarım.”

Ban, Kofi Annan için, kendisinin bundan sonra da bilgelik ve tecrübesinden yararlanmak istediğini belirttiği açıklamasında, Suriye'deki taraflara bundan sonrası için ufuk gösterdi.

Arap Ligi Genel Sekreteri ile istişare ederek barış arayışlarını devam ettirdiklerini ifade eden Ban, bu süreçte akan her kanın çözümü daha zor hale getireceğini belirtti.

Ban Ki-mun, “Maalesef Suriye'de şiddet sarmalı devam etmektedir” ifadesini kullanarak, ek süre ile uzatılan 6 maddelik planın barış için yeterli olmamasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Ban, BM Güvenlik Konseyi'ndeki bölünmelerin de Suriye'deki ara buluculuk misyonunun işini çok zorlaştırdığına vurgu yaptı.

Genel Sekreter Ban, BM'nin, Suriye'de barışçıl yollarla sağlanacak bir çözüm üretilebildiği takdirde başarıdan söz edilebileceğini bildirdi. Bu konuda uluslararası toplum tarafından verilecek desteğin çok önemli olduğunu vurgulayan Ban, Suriye'deki taraflar arasında diyaloğun artırılması konusundaki çabaların çoğaltılması gerektiğini de sözlerine ekledi.