Kölelikten azizliğe: St. Patrick

Kölelikten azizliğe: St. Patrick
Kölelikten azizliğe: St. Patrick
İrlanda'nın koruyucu azizine adanan St. Patrick günü, başkent Dublin'de karnaval havasında kutlandı

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

 

Hristiyanlığın İrlanda’da yayılmasını sağladığına inanılan Aziz Patrick’i anmak için kent merkezinde düzenlenen festival yürüyüşünü, yeşil renkte giysi ve aksesuarlarla kutlamalara katılan yüz binlerce kişi izledi.

Festival yürüyüşünü canlı yayınlayan devlet kanalı RTE, gösterileri izlemeye gelenlerin sayısının 600 bini geçtiğini bildirdi.

St. Patrick Günü’nün resmi tatil olmasını fırsat bilen İrlandalılar kent merkezine akın ederken, trafiğe kapatılan işlek caddelerin güzergah olarak belirlendiği yürüyüşe, yerel gruplarla birlikte çeşitli ülkelerden 3 bin kadar gösterici katıldı.

Dublin’deki kutlamaların yanı sıra İrlanda’nın çeşitli kentlerinde de geniş katılımlı gösterilerin düzenlendiği belirtildi.

Festival

St. Patrick Günü, İrlanda’da 1995 yılından bu yana, konser, tiyatro ve dans gösterileri gibi çeşitli etkinlikleri kapsayan bir festivalle kutlanıyor.

İrlanda ile özdeşleştirilen St. Patrick günü kutlamaları, özellikle İrlandalı göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı dünyanın pek çok ülkesinde de yapılıyor.

Geleneklerini yaşatmak ve zengin kültürlerini dünyaya tanıtmak isteyen İrlandalılar, "17 Mart’ta Herkes İrlandalı" sloganıyla, yalnızca İrlanda kökenlileri değil, kendilerini bu topraklara ve kültüre yakın hisseden herkesi St. Patrick Günü’nü kutlamaya davet ediyor.

Adanın denizaşırı ülkelere tanıtılması için çalışmalar yürüten Turizm İrlanda kuruluşu da bu çerçevede, aralarında Sydney’deki Opera Binası, Londra’daki London Eye, New York’taki Empire State binası ve Toronto’daki CN Kulesi’nin de bulunduğu dünyanın bazı ünlü yapılarının St. Patrick Gününde yeşil ışıkla aydınlatılması, bir başka deyişle kutlamalara katılanların geleneksel olarak yaptığı gibi "yeşil giyinmesi" için girişimde bulunmuştu.

Üç yapraklı yonca ve yılansız ada

Akademisyenlerin pek çoğu, İrlanda’nın koruyucu azizi olarak kabul edilen St. Patrick’e dair bilinenlerin, inanış ve efsanelerin ötesine geçemediği görüşünde birleşiyor.

St. Patrick’in çocuk denilebilecek yaşta köle olarak getirilip daha sonra kaçarak ayrıldığı İrlanda’ya, yıllar sonra bir din adamı olduğunda "semavi çağrılara uyarak" geri döndüğüne inanılıyor.

İrlandalılar, St. Patrick’in, ülkelerinin sembolü olan üç yapraklı yoncayı, "Baba, Oğul ve Kutsal Ruh"u anlatmak için kullandığını, bugün "hiç yılan bulunmadığı" öne sürülen adadan yılanları kovanın da yine St. Patrick olduğunu düşünüyor.

Ülkede yeşil renge, özellikle St. Patrick Günü’nde atfedilen önemse, İrlanda bayrağındaki yeşilin "Katolik İrlanda"yı temsil edişiyle ilişkilendiriliyor. (aa)