Kolombiya'da barış için toprak reformu

Kolombiya'da barış için toprak reformu
Kolombiya'da barış için toprak reformu
Hükümet ile 1960'lı yıllarda Kolombiya Komünist Partisi'nin askerî kanadı olarak kurulan FARC örgütü, toprak reformu konusunda uzlaşma sağladı

HAVANA - Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında Küba'nın başkenti Havana'da 6 aydan uzun bir süredir devam eden barış görüşmelerinde toprak reformu konusunda uzlaşma sağlandı.

Görüşmenin ardından yayımlanan ortak bildiride, tarafların mülkiyet hakları ve kırsal kesimlerde altyapının geliştirilmesi gibi konularda uzlaşmaya vardığı belirtildi.

Bildiride, "Bu uzlaşma, kırsal kesimlerde radikal bir değişimin başlangıcı olacak" ifadesi kullanıldı. Taraflar arasında diğer konularla ilgili görüşmelerin devam edeceğine dikkati çekilen bildiride, kapsamlı barış anlaşması sağlanana kadar herhangi bir konuyla ilgili varılan uzlaşmanın nihai kabul edilmeyeceği vurgulandı.

Görüşmelerde hükümeti temsil eden Humberto de la Calle, " Bugün burada diyalogla barış sağlayabilmek için çok önemli bir fırsata sahip olduğumuzu gördük" dedi. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ise sosyal paylaşım sitesi Twitter 'dan gönderdiği mesajda, "Bu sürece destek vermek, Kolombiya'ya inanmaktır. Havana'da atılan bu adımın, yaklaşık yarım yüzyıldır devam eden çatışmalara son vermek için büyük bir şans olduğuna inanıyorum" ifadesini kullandı.

Kolombiya, FARC'ı yaklaşık 2 milyon hektarlık bir alanı köylülerden zorla almakla suçlarken, örgüt hükümet yetkililerinin tapular üzerinde yolsuzluk yaptığını ileri sürüyordu.
Kolombiya hükümeti ile FARC arasında Ekim 2012'de Norveç'in başkenti Oslo'da başlayan görüşmeler, 19 Kasım'dan sonra Küba'da devam etmişti. (aa)