Komisyonun da haberi yok

Komisyonun da haberi yok
Komisyonun da haberi yok

Sorun çıkardıkları için gizli kampa alınan Suriyelilerin bir süre sonra kendi rızalarıyla sınır dışı edildiği söyleniyor.

Suriyeliler için açılan kamplar arasında tecrit amaçlı olarak kullanılan gizli kamptan TBMM komisyonunun da haberi yok.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL- Hatay’da sorun çıkartan Suriyelilerin yerleştirildiği kamplardan biri olup Radikal’in ortaya çıkardığı Kuyubaşı Kampı’ndan ‘TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’ bünyesindeki ‘Mülteciler, Sığınmacılar ve Yasadışı Göçmenlerle İlgili Alt Komisyon’un da haberdar olmadığı anlaşıldı. Ocakta kampları ziyaret edip rapor hazırlayan komisyonun üyeleri kendilerine bu konuda bilgi verilmediğini söyledi. CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz haberi Radikal’den öğrendiğini belirtirken ‘‘ Türkiye başına iş açıyor’’ diye tepki gösterdi. Komisyonun yalnızca Altınözü ve Yayladağı kamplarını incelediğini anlatan Eryılmaz, muhalif askerlerin bulunduğu Apaydın kampına dahi giremediklerini söyledi. Eryılmaz “Mülteciler arasında sabıkalı çok, tecavüz, uyuşturu, hırsızlık, adam öldürmeden… Yayladağı kaymakamı da bunları doğruladı. ‘Mültecileri kabul ederken sabıka araştırmasında bulundunuz mu’ dedim, bakmadıklarını söyledi. Demek ki sorun çıkaranları zapt edemeyince tecrit etmişler. Gerçek şu ki devlet burada kalanların geri dönmesini istemiyor. Amaç Suriye’de bir insanlık dramının yaşandığına dünya kamuoyunu ikna etmek… İnsanlar maalesef bunun için kullanılıyor. Türkiye başına iş açıyor hiç gerek yokken” dedi. AKP Maraş Milletvekili Nevzat Pakdil de Kuyubaşı’nda bir kamp olduğundan haberi olmadığını belirterek “Ziyaretimiz sırasında böyle bir kamp olduğu bize intikal etmedi. Zamanımız sınırlıydı ve yalnızca 2 kampı ziyaret ettik. Suriyelilerin Türkiye’de kalma arzuları devam ediyor, hatta bir vatandaş ‘Türkiye’deki bir çadırı Suriye’deki bir köşke tercih ederim’ dedi. Gördüklerimizi rapora aynen yansıttık” diye konuştu. AKP Samsun Milletvekili Cemal Demir de, Kuyubaşı’ndan haberdar olup olmadığı sorusuna şu yanıtı verdi: “Kamplarla ilgili genel bilgi aldık. Hepsinin ismini sayamam. Bu kampı Suriyelilerin can güvenliği için endişelendiğimizden açtık. En ufak olumsuzluk görmedik.”. 

‘İddialar soruşturulmalı’
Uluslararası Af Örgütü’nden Suriye araştırmacısı Maha Ebu Şama, kampı Radikal’den öğrendiklerini belirterek “Kamplarda anlaşamayan sığınmacıların başka kamplara yerleştirilmeleri normal. Ama şartlarının kötüleştirilerek ayrı bir kampa yollanmaları ve bu şekilde sınır dışı edilmeleri uluslararası hukuka aykırı. Suriye’ye gönderilmeleri onların can güvenliğini tehlikeye atmak demek. Af Örgütü iddiaları inceleyecek” dedi. Farklı insan hakları örgütlerinden oluşan ‘Mülteci Hakları Koordinasyonu’ ise “Geri göndermeme ilkesi temel haklardan biri” dedi.