Komşu'da siyasi kriz çözüldü

Komşu'da siyasi kriz çözüldü
Komşu'da siyasi kriz çözüldü

Venizelos, kurulacak yeni hükümetin, AB ve IMF ile yapılan kredi anlaşmalarında revizyona gidilmesi için çaba göstereceğini ifade etti

Aylardır siyasi krizle boğuşan Yunanistan'da koalisyon hükümeti kurulduğu açıklandı

Pasok lideri Evangelos Venizelos, son 1.5 ayda ikinci kez genel seçime gidilen Yunanistan'da hükümetin kurulduğunu söyledi. Geçtiğimiz pazar günü yapılan seçimlerinden birinci parti olarak çıkan Yeni Demokrasi'nin (ND) lideri Antonis Samaras'la görüşmesinin ardından gazetecilere konuşan sosyalist lider, muhafakazar ND ve Pasok'un yanı sıra Demokratik Sol Parti tarafından da desteklenen hükümetin yapısıyla ilgili detayların önümüzdeki saatlerde açıklanacağını belirtti.

Venizelos, kurulacak yeni hükümetin, AB ve IMF ile yapılan kredi anlaşmalarında revizyona gidilmesi için çaba göstereceğini ifade etti. Pasok lideri, ekonomik krizdeki Yunanistan'ın, yaklaşan euro bölgesi maliye bakanları zirvesinde, eski Maliye Bakanı Yorgos Zanyas tarafından temsil edileceğini sözlerine ekledi.

Devlet televizyonu, Maliye Bakanlığı görevi için Yunanistan Ulusal Bankası Başkanı Vassilis Rapanos'un isminin öne çıktığını bildirdi. Emekli ekonomi profesörü Rapanos, Yunanistan 2001 yılında euroya geçtiğinde hükümette görev yapıyordu.

BAŞBAKAN SAMARAS
Reuters'a konuşan ND'li bir yetkili, Samaras'ın TSİ 16.00'da Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ın huzuruna çıkacağını söyledi.
Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Samaras'ın Papulyas'la görüşmesinin ardından başbakanlık yemini edeceği belirtildi.

Hiçbir partinin tek başına hükümet kurabilecek sandalye sayısına ulaşamadığı son seçimlerden ND 129, Syriza 71, Pasok 33, Demokratik Sol Parti 17 milletvekili çıkarmıştı.

AB ve IMF'le yapılan anlaşmalar karşılığında dayatılan kemer sıkma önlemlerine karşı olan radikal sol parti Syriza, bu anlaşmaları uygulayacak hiçbir hükümette yer almayacağını daha önceden açıklamıştı.(hürriyetplanet)