Komünizmin simgesi hurdacıya gidiyor!

Komünizmin simgesi hurdacıya gidiyor!
Komünizmin simgesi hurdacıya gidiyor!
Sofya'nın merkezinde bulunan ve Komünist döneminin en büyük sembolü olarak kabul edilen "13 Asırlık Bulgaristan" anıtının yıkılmasına ve içindeki metalin hurdaya gönderilmesine karar verildi

SOFYA - Sofya Belediyesi, 35 bin avro bütçe ayırarak, "13 Asırlık Bulgaristan" adlı dev anıtı yıkmaya karar verdi. Belediye yönetimi, anıtın içindeki 1000 tonluk metali ise hurdaya göndererek yıkım masrafının bir bölümünü buradan karşılamayı hedefliyor.

Ülkenin devrik Komünist diktatörü Todor Jivkov’un kızı Lyüdmila Jivkova’nın inisiyatifi ile inşa edilen anıt Bulgaristan devletinin kuruluşunun 1300. yıldönümü dolayısıyla 1981'de açılmıştı.

Dönemin Komünist liderlerinin isteği üzerine kısa sürede tamamlanan anıtın törenle açılmasının hemen ardından üzerideki dev granit paneller dökülmüştü. Anıtın bulunduğu bölgenin zamanla marjinal grupların toplanma yerine dönüşmesi üzerine güvenlik önlemleri alan belediye, anıtın çevresinde demir duvar örmüştü.

Bulgar vatandaşları, Sofya’nın kültürel merkezi sayılan Halk Kültür Sarayı (NDK) binasının karşısında geniş bir alanı kaplayan anıt için çeşitli alaycı isimlendirmeler kullanıyorlardı.

Anıtın yıkımı daha önce de gündeme gelmiş ancak anıtın heykeltraşı Valentin Starçev'in çabaları nedeniyle girişimler başarısız olmuştu. Starçev, halkı "anlayışının yetersiz olması"yla suçlayarak, "şimdiki nesilden değil gelecek nesillerden takdir bekliyorum" demişti.

Son yıkım kararı, "13 Yüzyıllık Bulgaristan" anıtı dışındaki diğer Komünist dönem eserlerinin durumunu da gündeme getirdi.

Şehrin tarihi merkezinde yer alan eski Bulgaristan Komünist Partisi (BKP) lideri Georgi Dimitrov’un mumyasını saklayan ve estetiği ile polemiklere neden olan anıtkabir de, patlayıcı kullanılarak kontrollü biçimde yıkılmıştı. (aa)