Konfederasyon bayrağı indirilecek

Konfederasyon bayrağı indirilecek
Konfederasyon bayrağı indirilecek
ABD'de siyahların gittiği bir kiliseye silahlı saldırı düzenleyerek 9 kişiyi öldüren Dylann Roof'un konfederasyon bayrağıyla verdiği pozların ortaya çıkmasının ardından gündeme gelen bayrağın, Güney Carolina eyaleti kongre binasından indirileceği bildirildi.

RADİKAL - ABD 'nin Güney Carolina eyaleti kongre binasındaki "ırk ayrımcılığı ve beyaz ABD'lilerin egemenliğinin simgesi" olarak görülen konfederasyon bayrağının indirileceği bildirildi. Güney Carolina Valisi Nikki Halley, düzenlediği basın toplantısında, Charleston kentinde siyahların gittiği tarihi Emanuel Afrika Metodist Episkopal Kilisesi'ne yapılan ırkçı saldırının ardından gündeme gelen, kongre binasındaki konfederasyon bayrağının indirileceğini açıkladı.
     
Eyalet senatosu ve meclisinin bulunduğu kongre binasındaki bayrağın indirilmesinin zamanının geldiğini belirten Halley, "Irk konusunda, Güney Carolina'nın çok çetin bir tarihi var. Hatırlatıcılara ihtiyacımız yok" dedi. ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Partili Mitch McConnell de yaptığı açıklamada "Şimdi doğru olanı yapma zamandır. Vali Halley'in çağrısını destekliyorum" ifadelerini kullandı.

ABD'de kiliseye silahlı saldırı: Dokuz ölü

CLINTON DA ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU
     
ABD Başkanı Barack Obama ve Demokrat Parti 'nin 2016 başkan adaylarından Hillary Clinton ile Martin O'Malley başta olmak üzere Cumhuriyetçi Partiden de birçok siyasetçi, bayrağın indirilmesi çağrısında bulunmuştu.
     
Charleston'da 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan ırkçı saldırıyı gerçekleştiren 21 yaşındaki beyaz Amerikalı Dylann Roof'un sosyal medyadaki paylaşımında da bir elinde tabanca, diğer elinde konfederasyon bayrağı bulunan resimleri ve ırkçı ifadeleri yayınlanmıştı.

Kilise saldırganı hakim karşısına çıktı

     
IRKÇILIK VE KÖLELİĞİ HATIRLATTIĞI İÇİN KARŞI ÇIKILIYOR
     
Tartışmalara konu bayrak, kölelik karşıtı Abraham Lincoln'ın ABD Başkanlığına seçilmesinden sonra, tarıma dayalı ekonomileri nedeniyle köleliği savunarak Amerikan İç Savaşı'na (Kuzey-Güney Savaşı 1861-1865) yol açan ayrılıkçı güney eyaletlerinin oluşturduğu konfederasyonun (Güney) ortak bayrağı olarak kullanılmıştı.
     
Beyaz egemenliğinin simgesi olarak ırkçılığı ve köleliği hatırlattığı için karşı çıkılan bayrak, Mississippi'de eyalet bayrağının sol üst köşesinde küçük bir şekilde kullanılıyor. Bayrak "güneyin tarihsel mirası" olarak görülerek, birçok güneyli ve beyazların üstünlüğünü savunan gruplarca da kullanılmaya devam ediliyor.

'Siyahsa terörist beyazsa deli'

'GEÇMİŞİN SEMBOLÜ'
     
Bayrak, Güney Carolina Tarihini Koruma Kanunu'na göre "geçmişin bir sembolü" şeklinde nitelenerek, eyaletin başkentinde asılı kalıyordu. Bayrağın indirilmesi için 2000 yılında birçok sivil toplum örgütünce başlatılan kampanya başarılı olamamıştı. (AA)

Kilise katliamı bir hafta önceden belliymiş!