Kopenhag saldırganının hayatı film oluyor

Kopenhag saldırganının hayatı film oluyor
Kopenhag saldırganının hayatı film oluyor
Kopenhag'da şubat ayında iki ayrı saldırı düzenleyen Filistin asıllı Ömer Abdul Hamid el Hüseyin'in hayatı filme çekiliyor.

RADİKAL- Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, 14 ve 15 Şubat'ta iki ayrı terör saldırısı düzenleyen Filistin asıllı Ömer Abdul Hamid el Hüseyin'in hayatını konu alan bir film çekileceği bildirildi.

Danimarkalı film şirketi Zentropa, Kopenhag saldırganı gencin nasıl kısa sürede radikalleşip terör saldırısı yapabilecek düzeye geldiğini insanlara göstermek adına 'Kapalı Gözler' isimli bir film yapılacağını açıkladı.

'Danimarka saldırganı' 2 hafta önce hapisten çıkmış

Afganistanlı yönetmen Manyar Parwani, yapımcı Peter Albaek Jensen ile çekeceği filmle ilgili yaptığı açıklamada, "Krudttönden ( kültür evi) ve sinagoga yapılan saldırıları filmleştirmek, üzerinde çok düşünülmesi gereken bir konu. Sadece Kopenhag'da yaşanan saldırılar değil son 10 yıl Avrupa 'da birçok benzer vahşi saldırı benim böyle bir film planlamam konusunda etkili oldu. Ömer'in karanlık hayatına girebilmek ve yaşananları daha net görmek adına böyle bir karar aldık" diye konuştu.

‘SALDIRGANA SEMPATİ DUYULABİLİR’ UYARISI

Danimarka Yahudi Toplumu Başkanı Dan Rosenberg Asmussen ise filmin iyi bir fikir olup olmadığının tartışmaya açık olduğuna dikkati çekerek, filmi izleyeceklerin bazılarının saldırgana sempati ve anlayışla yaklaşabilecekleri uyarısında bulundu. Asmussen, asıl gerekli olanın böyle bir saldırının bir daha yaşanmaması konusunda verilecek çabaların olduğunu ifade etti.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, 14 ve 15 Şubat'ta Österbro semtindeki Krudttönden kültür evindeki bir toplantıyı ve kentin merkezindeki bir sinagogu hedef alan Filistin asıllı Ömer Abdul Hamid el Hüseyin, 2 sivili öldürmüş, 6 polisi de yaralamıştı.

(AA)