Kosova cini şişeden çıktı

Kosova cini şişeden çıktı
Kosova cini şişeden çıktı

Kosova nın bağımsızlığına Lahey den gelen destek Sırpları kızdırdı. Sırplar Belgrad da gösteri düzenledi. FOTOĞRAF: AFP

Lahey'in bağımsız Kosova'yı meşru gören kararının KKTC gibi ülkelere emsal olup olmayacağı tartışılıyor

BELGRAD - BM’ye bağlı Uluslararası Adalet Divanı’nın (ICJ) Kosova’nın tek yanlı bağımsızlık ilanını uluslararası hukuka uygun bulmasının ardından kararın başta KKTC olmak üzere bağımsızlık arayan bölgelere emsal teşkil edip etmeyeceği tartışması başlarken Sırbistan ‘Kosova için savaşın süreceğini’ duyurdu. ABD, tüm ülkeleri Kosova’yı tanımaya çağırırken Almanya, kararın KKTC’ye emsal olamayacağını savundu.

ICJ’nin Belgrad’ın talebi üzerine önceki gün tavsiye niteliğinde aldığı ‘Uluslararası hukuk bağımsızlık ilan edilmesine yönelik uygulanabilir yasak içermiyor. Bu nedenle Kosova’nın 17 Şubat 2008’deki bağımsızlık ilanıyla uluslararası hukuk çiğnenmemiştir’ yönündeki karar uluslararası toplumdaki tartışmayı yeniden alevledi.

‘Sırplar için Waterloo’
Kosova Başbakanı Haşim Taçi “Bu bir zafer. Bundan böyle Kosova bir devlet gibi faaliyet gösterecek. Karar NATO , AB ve BM’ye entegrasyonun yolunu açıyor” değerlendirmesini yaparken Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç, Kosova’nın bağımsızlığını asla tanımayacaklarını yineledi. Tadiç BM Genel Kurulu’ndan Sırp-Arnavut sorununa müzakere yoluyla çözüm çağrısı yapan bir karar çıkarmaya çalışacaklarını söyledi. Sırbistan’ın Press gazetesi Belgrad’ın bu tutumunu ‘Kosova ile ilgili savaş sürecek’ manşetiyle duyururken Epoka e Re gazetesi, ‘Sırbistan askeri ve siyasi yenilginin ardından hukuk savaşını da kaybetti’ dedi. Zeri gazetesi Nayolyon’un 1815’te kaybettiği Waterloo savaşına atfen ‘Lahey Tadiç için Waterloo’ya dönüştü’ yorumunu yaptı. Sırp basınında ‘Kararın İspanya, İskoçya, İrlanda ve Türkiye’de küresel barışın tehlikeye soktuğu’ yorumları öne çıktı.

Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise, kararın Kıbrıs veya başka bir ülke için geçerli olmayacağını savunarak “Kararın diğer örneklerle ilişkisi yok” dedi.

Çin ve Rusya tanımıyor
Rusya Dışişleri “Kosova’nın bağımsızlığını tanımama yönündeki tutumumuz değişmedi” diye çıkışırken Çin Dışişleri’nin tepkisi şu oldu: “Sırbistan’ın toprak bütünlüğüne saygı gösteriyoruz ve BM çerçevesindeki görüşmelerle tarafların kabul edebileceği çözümü bulmanın en iyi yol olduğunu düşünüyoruz. Karar müzakere ile çözüm bulmayı zorlaştırdı.” Buna karşın ABD, Kosova’yı tanıyan cepheyi genişletmek için kolları sıvadı. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Sırbistan dahil tüm ülkeleri Kosova’nın bağımsızlığını tanımaya çağırdı. Kosova’yı Türkiye ve AB’nin 22 üyesi dahil 69 ülke tanımış durumda.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Priştine ve Belgrad’ı diyalog kurarak geleceğe bakmaya davet etti: “Şimdi öncelik geleceğe yönelmek olmalı. Sırbistan’ın geleceği AB’de, Kosova’nınki de öyle... İyi komşuluk ilişkileri, bölgesel işbirliği ve diyalog AB’nin temeli.” Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, kararı ‘geri dönüşü olmayan bir karar’ diye niteledi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise kararın ardından provokasyon uyarısında bulundu. (aa, afp, Reuters , ap)


  ETİKETLER:

  Avrupa Birliği

  ,

  Reuters

  ,

  NATO