Kosova'ya yeni yıl için 500 ton maytap girdi

Kosova'ya yeni yıl için 500 ton maytap girdi
Kosova'ya yeni yıl için 500 ton maytap girdi
Yeni yıla 1 hafta kala Kosova'nın tüm şehirlerinin caddeleri, maytap, şenlik fişekleri, havai fişekler ile diğer piroteknik mamüllerle dolup taştı.

PRİŞTİNE - Önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda, kaldırımlarda tezgah kuran maytap satıcıları, kullanımı tehlikeli olan piroteknik mamülleri satmaya başladı. Denetimlerin yeterli olmadığı gözlenirken, maytap gibi şenliklerde kullanılan piroteknik mamulleri arasında tehlike saçanların da mevcut olduğu görüldü. Kosova Gümrük Hizmetleri Sözcüsü Adriatik Stavileci, bu yıl, piroteknik ürünler ithal etme izni olan 4 şirketin, Kosova’ya yaklaşık 500 bin kilo çeşitli maytap ve havai fişek soktuğunu belirtti. Stavileci, ithal edilen bu ürünlerin üzerinde kullanım kılavuzunun Arnavutça yazılmasının yasa ile şart olduğunu, ancak bu kurala uyulmadığını söyledi. Stavileci, maytap, şenlik fişekleri, havai fişek ve diğer piroteknik mamüllerinin 800 bin Euro tutarında olduğunu belirtti.

Yılbaşı kutlamalarında kullanılan patlayıcı maddelerle ilgili olarak Kosova Polisi de uyarılarda bulundu. Geçen yıl, dikkatsiz kullanım ve yetersiz bilgilendirme yüzünden 260 kişi yaralanmış, 6 ev yanmıştı.(dha/ Turan Kasap)


  ETİKETLER:

  Euro

  ,

  gümrük

  ,

  yılbaşı