Kovboy Obama'ya isyanda

Kovboy Obama'ya isyanda
Kovboy Obama'ya isyanda
Birçok ülkede ayrılıkçı hareketlere dair hararetli tartışmalar sürerken, ABD'de bir eyalet var ki yıllardır bağımsızlık için her yolu deniyor. Ama bu bağımsızlık isteği bildiklerimizden biraz farklı.
Haber: MERVE ARKAN / Arşivi

ABD ’nin 2. büyük eyaleti Teksas’ta geçen ay kitlesel bir gösteri düzenlendi. Çok sayıda kişi Austin’deki belediye binası önünde saatlerce yağmur altında gösteri yaptı. Eyaletin bağımsızlığı için faaliyet gösteren Teksas Milliyetçi Hareketi’nin (TNM) 39 yaşındaki lideri Daniel Miller’ın “Ya Özgürlük ya Ölüm” sözleriyle bitirdiği konuşma büyük coşku yarattı. Kovboy çizmeleri ve kıyafetleriyle Teksas’a özgü bir lider olan Miller’a göre ABD’de sistem Marx’ın Komünist Manifesto’da anlattığı devlet modelinden farksız ve ‘bu böyle gitmez.’ Barack Obama’nın yeniden başkan seçilmesi, Teksas’taki bağımsızlık yanlısı hareketi daha da güçlendirmiş durumda. Cumhuriyetçi Parti ’nin kalelerinden olan eyalette Obama’nın liberal politikalarına büyük tepki var. Obama liderliğindeki ABD’yi “batan gemi” olarak niteleyen TNM’nin 300 bine yakın üyesi var. Teksas Valisi Rick Perry de, Cumhuriyetçilerin bir etkinliğinde 9 yıllık bağımsızlık dönemini anıp şunları söyledi: “1845’e dek tek bir ulustuk. ABD’ye katıldığımızda, ne zaman istersek ayrılabileceğimize dair bir anlaşmamız vardı. İşte şimdi yeniden bu yoldayız.”

İç savaşın mirası
Teksas Meksika’dan bağımsızlığını kazandığı 1836’dan 1845’te ABD tarafından ilhak edilinceye kadar geçen kısa dönemde ayrı bir devletti. Dünyanın 15. en büyük ekonomisine sahip Teksas Cumhuriyeti’nin Londra ve Paris gibi metropollerde elçilikleri bile vardı. Köleliği kaldıracağını açıklayan Abraham Lincoln 1860’ta başkan seçilince Teksas dahil güneydeki 11 eyalet Amerikan Konfedere Devletleri adıyla yeni bir devlet kurdu. 1861’de başlayan iç savaş, 1865’te kuzeyin zaferiyle bitti. Ama on yıllar sonra bile iç savaşın izini silmek kolay değil. Obama, seçim sisteminin yarattığı avantajla Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney’ye fark atmış olsa da aslında sonuçlar ABD’de nasıl bir bölünme yaşandığını göz önüne serdi.
Obama’nın ikinci kez seçilmesi sonrası 50’yi aşkın eyaletten yüz binlerce kişi, bir öğrencinin Beyaz Saray’ın sitesinde bağımsızlık talebiyle yayımladığı dilekçeye destek verdi. En çok destek de 125 bini aşkın imzayla Teksas’tan geldi. Beyaz Saray Halkla İlişkiler Direktörü Jon Carson, bu taleplerin reddedildiğini nazik ama net ifadeler kullanarak açıkladı: “İsterseniz seçimle iktidarı değiştirebilirsiniz. Ama ABD Anayasası eyaletlerin ayrılığına izin vermiyor.”
Hindistan’da bağımsızlık lideri Gandi’nin “barışçıl mücadele’ fikrini benimseyen TNM dışında, daha radikal görüşe sahip bağımsızlık yanlısı bir grup da Teksas Cumhuriyeti. Onlara göre Teksas işgal altında ve ABD ile masaya oturmak bile Teksaslılara hakaret. ABD’yi izleyenlere bu grup çok aşina. Zira üyeleri 1997’de bağımsızlık için silahlı bir kalkışma başlattı, bir hafta süren çatışmalarda 1 kişi öldü. Kendi para birimlerini bile piyasaya süren Teksas Cumhuriyeti’ne göre bağımsızlık herkesin düşündüğünden çok daha yakın.
2014 yerel seçiminde valiliğe adaylığını koyan Larry Kilgore ise bu bağımsızlık işine kendini öyle adamış ki mahkemeye başvurup “Secede” yani Türkçe “ayrılık” anlamına gelen ikinci bir isim bile almış. Seçilirse bağımsızlık için referandum düzenlemeye kararlı ve ‘evet” sonucu çıkacağından emin. ABD’ye yönelik memnuniyetsizliğini de şu sözlerle ifade ediyor: “Artık bize karışmalarından çok sıkıldık. İstediğimizi idam etmemize bile izin vermiyorlar.”