Köyde kanlı hesaplaşma

Köyde kanlı hesaplaşma
Köyde kanlı hesaplaşma
Suriye'de silahlı muhaliflerin üslendiği Akdeniz sahilindeki Beyda Köyü, askerlere yönelik saldırıların ardından ordunun kanlı operasyonuna sahne oldu. Muhaliflere göre aralarında çocukların da bulunduğu en az 50 ölü var.

Suriye’de çatışmalar şiddetlenirken muhalifler hükümet güçlerini Akdeniz sahilinde Banyas’a bağlı Sünni köyü Beyda’da kitlesel katliam yapmakla suçladı. Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SİHG) saldırıda, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu en az 50 kişi öldü. Suriye Devlet Televizyonu bölgede ‘teröristlere yönelik operasyon yürütüldüğünü’ belirtip ölen muhaliflerin ceset görüntülerini ekrana getirirken yerel kaynaklar askeri kontrol noktasına yapılan saldırıların ardından ordunun köye baskın düzenlediğini aktardı.
SİHG bölgedeki muhalif kaynaklara dayanarak ölü sayısının 100’ü bulabileceğini belirtti. SİHG’ye göre milis güçlerinin de katıldığı operasyon sırasında bazı kişiler bıçakla öldürüldü, bazı evler ateşe verildi, bazı köylüler kayıplara karıştı. Evlerin teker teker arandığı belirtildi. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu, Esad güçlerinin 150 kişiyi öldürdüğünü iddia ederek “Suriye’de güvenliğin sağlanması için BM Güvenlik Konseyi’nin acil müdahale etmesi gerekiyor. İşlenen katliamların soruşturulması için olayın Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne havale edilmesi gerekli” açıklamasını yaptı.

İki askerin kafası kesildi
Radikal’e bilgi veren Şam’daki kaynaklara göre köye yönelik operasyon askerleri hedef alan saldırıların ardından düzenlendi. Suriye’de isyanın başladığı ilk dönemde karışan ve daha sonra kontrol altına alınan Beyda, son aylarda Humus’tan kaçan silahlı grupların üssüne dönüştü. 10 gün önce köye yakın iki kontrol noktasına yapılan saldırı sırasında iki askerin boğazı kesilerek öldürüldü. Önceki gün de aynı noktaya yapılan baskında 14 asker öldürüldü.
Bölgeye sevk edilen güçlerle yaşanan çatışmada ise 40 asker yaralandı. Beyda’ya yönelik operasyon da bu çatışmaların ardından geldi. Bir başka kaynak, radikal grupların Beyda’yı kurtarılmış köy haline getirdiğini, evlere Kaide’nin kullandığı siyah bayraklarını astıklarını anlattı. 2005’te iktidar kavgası sonucu ülkeyi terk eden eski Devlet Başkan Yardımcısı Abdulhalim Haddam’ın köyü olan Beyda, 2011’de Dera’dan sonra isyanın çıktığı ilk yerlerden biriydi. Gösterilere paralel olarak otoyolda askeri servise saldırı düzenlenince ordu tanklarla isyanı bastırmıştı. Köyün erkekleri tutuklanınca kadınlar Tartus – Banyas otoyolunu trafiğe kapatmıştı. Muhaliflerin üsse çevirdiği hatta sahra hastanesi kurduğu köyün yakınındaki Merkab Kalesi’ne ise havadan indirme yapılmış, büyük miktarda silah ele geçirilmişti. Rejim silahların Lübnan üzerinden denizyoluyla sokulduğunu öne sürmüştü.

Havaalanına roket atıldı
Resmi haber ajansı SANA da asilerin dün Şam’da uluslararası havaalanına 2 roket attığını kaydetti. Roketlerden biri park halindeki kargo uçağına, diğeri yakıt tankına isabet etti. Çıkan yangının söndürüldüğü ve uçuşların normal seyrinde devam ettiği kaydedildi.

Nusra şeriat mahkemeleri kurdu


Times gazetesi, Kaide’ye bağlılığını ilan eden Nusra Cephesi’nin Suriye’de ‘şeriat mahkemeleri’ kurduğunu yazdı. Habere göre, Halep’te 4 şeriat mahkemesi var, her bir mahkeme bir komutan tarafından idare ediliyor. Bu komutanlar da Özgür Suriye Ordusu’ndan ayrılan ve Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu (SMDK) ile bağlantısı olmayan kişilerden seçiliyor. Haberde, Nusra’nın Irak’taki lideri Ebu Muhammed Culani’nin katı şeriat kuralları uyguladığı, grubun Suriye kolunun ise daha ‘esnek’ davrandığı belirtildi. Nusra’nın Suriye’de İslam devleti kurmak istediği anımsatılan haberde “Eğer bu, bir nebze de olsa başarılırsa, Kaide ilk defa İsrail, Türkiye ve Irak sınırlarını kapsayan bir alana sahip olacak. Bu da bölgedeki ve Batılı güvenlik yetkilileri için stratejik bir kâbus olacak’ yorumu yapıldı. Ayrıca Nusra’nın halkın her türlü ihtiyacını karşıladığına da dikkat çekilerek “Çoğu kişi, Halep’i aralıkta yaşadığı yıkımdan kurtaranın Nusra olduğuna inanıyor’ denildi. Bir kişinin “İşinizin halledilmesini istiyorsanız Nusra’ya gitmelisiniz. İşleri adil ve hızla yoluna koyuyorlar” dediği aktarıldı.