Köylülerden tehdit: Geri adım atın yoksa İslam'a geçeriz

Köylülerden tehdit: Geri adım atın yoksa İslam'a geçeriz
Köylülerden tehdit: Geri adım atın yoksa İslam'a geçeriz
Sırbistan'ın başkenti Belgrad yakınlarındaki Şopiç köyü sakinleri, Sırp patriğine mektup yazarak, fırtınada zarar gören kiliseyi yıkmak isteyen papazın geri adım atmaması halinde İslam'a geçeceklerini duyurdu.

RADİKAL -  Sırbistan 'ın başkenti Belgrad yakınlarındaki köyün 150 yıllık kilisesinin, fırtınada zarar gördüğü için papaz tarafından yıkılmak istenmesi köylüleri kızdırdı. Patrik İreney'e mektup göndererek kiliselerinin korunmasını isteyen köylüler, taleplerinin karşılanmaması halinde topluca İslam 'a geçecekleri tehdidinde bulundular. Mektupta Patrik'ten destek isteyen köylüler, aksi halde toplu halde İslam'a geçecekleri ve böylece "Sırbistan Cumhuriyeti'nin pozitif ayrımcılık kanunlarından faydalanarak binalarını koruyabileceklerini" bildirdiler.

AA'ya konuşan köylülerden Predrag Lazareviç, mektubu komşularına danışarak kendisinin kaleme aldığını ve taleplerinin karşılanmaması halinde, İslam'a geçmek konusunda kararlı olduklarını vurguladı. Lazareviç, mektupta yer alan "toplu halde İslam'a geçecekleri" ifadesinin bir "haykırış" olduğunu vurgulayarak, "Belki bu ülkede diğer dinlere mensup insanların bizden daha fazla hakkı vardır" dedi.

PAPAZA GÜVENMİYORLAR

Fırtınada zarar gören kilisenin tamirine izin verilmemesi nedeniyle köylülerin ibadetlerini yerine getiremediğini belirten Lazareviç, köye gelen ekiplerin çan kulesini yıkmaya çalıştıklarını fakat başaramadıklarını anlattı. Lazareviç, kiliselerini yıkmaya çalışmakla suçladığı papaza artık güvenmediklerini belirtti.

50 yıllık kiliselerinin heyelan bölgesinde bulunduğu gerekçesiyle yıkılmak istenmesine anlam veremediğini dile getiren Lazareviç, köylerine yeni bir kilise yapılsa bile mevcut binanın tarihi eser olarak muhafaza edilmesi gerektiğini vurguladı.

PAPAZ 'YENİ KİLİSE' DİYOR

Papaz Mirko Tesiç, geçen yıl yaşanan bir fırtınada zarar gören kilisenin sağlam olmadığını ve tamamen yıkılarak yerine yeni bir kilise yapılması gerektiğini savunuyor. (AA) 


  ETİKETLER:

  Sırbistan

  ,

  İslam

  ,

  Kilise

  ,

  Papaz