Kozmik 'saldırı'

Kozmik 'saldırı'
Kozmik 'saldırı'

Gözleri kamaştıran ve füze gibi giden meteordan kopan parçalar bir fabrika binasını kısmen yıktı.

Atmosfere 54 bin km hızla giren 10 tonluk meteor Rusya'nın Ural bölgesine düştü. Sarsıntıyla 3 bin bina hasar gördü, 1000 kişi yaralandı.

Dünya dün yerküreye 28 bin km mesafeden geçen 50 metre çapında ve 190 bin ton ağırlığındaki ‘2012-DA14’ adlı asteroide odaklanırken Rusya ’ya meteor çarptı. Ural Dağları’nın güneyinde deprem etkisi yaratan meteor yaklaşık 3 bin binanın hasar görmesine ve 1000 kişinin yaralanmasına yol açtı. Yaralanmaların büyük çoğunluğu patlamaların neden olduğu cam kırıklarından kaynaklandı.

Havada 9 kez patladı
Yekaterinburg ve Tümen semalarında patlamalar olup döküntüler yağarken Moskova’nın 1500 km doğusundaki Çelyabinsk bölgesinin valisi Mihail Yureviç, meteorun 46 bin nüfuslu Çebarkul kasabasının 1 km yakınındaki bir göle düştüğünü söyledi. Rus Bilimler Akademisi’ne göre atmosfere 54 bin km hızla dalan ve girmeden önce ağırlığı 10 ton olan meteor 30-50 km yükseklikteyken 9 kez patladı. 15 katlı bir binaya eşdeğer olan meteorun yanarak düşmesinin ardından çok güçlü sarsıntılar yaşandı. Meteor parçalarından biri Çelyabinsk’te çimento fabrikasını kısmen yıktı. Elektrik hatları da hasar gördü. Kazakistan semalarında da görülen meteorun etkisi 200 km güneyde, bölgenin başkenti Çelyabinsk’te de hissedildi. Görgü tanığı Galina Mikhailova “Sanki süper hızlı bir roket geçti, ardından bir başkası” dedi.

Işık gözleri kamaştırdı
Sergey Hamitov kentte panik yaşandığını belirtip yaşadıklarını şöyle aktardı: “Önce bir ışık topu görüp ne olduğuna bakmak için dışarı fırladık, sonra gök gürültüsü gibi hakikaten çok güçlü bir ses geldi. İnsanlar ne olup bittiğini anlayamadı. Herkes eşinin dostunun evine gidip onları yoklamaya başladı.” Bir başka Çelyabinsk sakini o an içinde bulunduğu 19 katlı binanın salladığını anlattı. Yekaterinburg’dan Viktor Prokofiev ise arabasıyla işe giderken meteorun düşüşünü izlediğini belirterek olayı şöyle aktardı: “Hava bayağı karanlıktı, ama birden gündüz gibi aydınlandı. O anda adeta karşıdan gelen bir arabanın farlarıyla gözüm kamaşmış gibi oldu, önümü göremedim.” Acil Durumlar Bakanlığı 20 bin görevliyi seferber ederken radyasyon seviyesinin normal olduğunu belirtti. Bölgedeki okullar iki gün tatil edildi. Çelyabinsk bölgesinde çok sayıda fabrika, bir nükleer enerji santrali ve Mayak nükleer atık ve dönüştürme deposu bulunuyor. Meteorun ‘2012-DA14’ün bir parçası olma ihtimali de değerlendiriliyor. 1908’de Sibirya’ya düşen dev bir meteor 2 bin kilometrekarelik bir alanı yakıp yıkmıştı.