Kozmonot Gagarin'in ormana çakılışının sırrı çözülüyor mu?

Kozmonot Gagarin'in ormana çakılışının sırrı çözülüyor mu?
Kozmonot Gagarin'in ormana çakılışının sırrı çözülüyor mu?
Uzaya çıktıktan yedi sene sonra geçirdiği bir uçak kazasıyla yaşamını yitiren Yuri Gagarin'in ölümünün ardındaki sır kalkıyor olabilir. İddiaya göre kazaya kalkış öncesi uçağın havalandırma cihazının kapatılmış olması yol açtı

LONDRA - Bir uçak kazasında hayatını kaybeden, uzaya çıkan ilk insan Yuri Gagarin’in ölümüne neden olan kazanın ardındaki sır perdesi 42 yıl sonra kalkıyor.
27 Mart 1968’de, 34 yaşındayken, eğitim uçuşu sırasında kullandığı savaş uçağının düşmesi sonucu eğitmeniyle birlikte hayatını kaybeden kozmonot Gagarin’in ölümü birçok komplo teorisini de beraberinde getirmişti. Kimisi Gagarin’in kaza sırasında sarhoş olduğunu, kimisi de şöhretini kıskanan dönemin devlet başkanı Leonid Brejnev’in kazada parmağı olduğunu öne sürmüştü. Kazanın orijinal kayıtları da gizli tutulmuştu. Ancak bağımsız Rus araştırmacılar Gagarin’in ölümünün ardındaki gerçek nedeni bulduklarını iddia ediyor.

Hatayı 3 bin metreyi aşınca fark ettiler
Dokuz yıldır uçuş uzmanlarından oluşan özel bir ekiple kazayla ilgili yüzlerce belgeyi inceleyen eski Sovyet savaş pilotu, emekli albay Igor Kuznetsov, modern kaza araştırma tekniklerini de kullanarak yürüttüğü araştırma sonrasında elde ettiği buluşların komplo teorilerine son vereceğine inanıyor. Kuznetsov’un elde ettiği bulgulara göre kokpitteki havalandırma cihazı tamamen kapanmıştı.
3 bin metreyi aştıkları sırada kokpitin hava sızdırmayacak şekilde yalıtılmadığını farkeden Gagarin ve yardımcı pilotu ani bir hamleyle daha tehlikeli bir irtifaya çıkmayı önlemek için hızla dalışa geçince, basınç nedeniyle bilinç kaybı yaşadı. Sonunda da MIG-15 model uçakları ormana çakıldı.

Cihazı kim kapattı?
Kazanın olduğu dönemde, böylesine keskin bir irtifa kaybının bu denli tehlikeli olduğu henüz bilinmiyordu. Kuznetsov, şu ana dek bilinenin aksine kazadan önce uçağı son kullananın Gagarin değil başka pilotlar olduğu bilgisine de ulaştıklarını söylüyor. Havalandırma cihazını bu kişilerin kapatmış olabileceğini iddia eden Kuznetsov, şimdi bu pilotların kimliğinin peşinde.
Kuznetsov, “Bizim dışımızda gerçekte ne olduğunu bilen başka hiç kimse yok. Kendi halkımıza ve tüm insanlara dünyanın ilk uzaya çıkan kozmonotunun asıl ölüm nedenini anlatmamız gerek” diyor. (The Daily Telegraph)