Kral emperyalizme karşı!

Kral emperyalizme karşı!
Kral emperyalizme karşı!
Burger King zincirinin hissedarı Nicolas Berggruen, 1.5 milyon dolarlık servetine rağmen otellerde yaşıyor, 'emperyalizmin dili olduğu için' İngilizce öğrenmeyi reddediyor ve ünlü ressamların eserlerini satın alıp müzelere bağışlıyor.

Dünyaca ünlü fast food zinciri Burger King’de 881 milyon dolarlık hissesi olan milyarder Nicolas Berggruen aslında bir evsiz. 1.5 milyar sterlinlik (4.3 milyon lira ) servetin sahibi Berggruen 2000’de otellerde yaşamaya karar verdi. Maddiyata önem vermediğini söyleyen milyarder aldığı kararla New York’taki evini ve Miami yakınlarındaki adasını sattı. Ayda 14 şehir gezen milyarder İngiltere ’de yayımlanan Daily Mirror gazetesine, “Büyük evlerde yaşamak ve zenginliğimi başkalarına göstermek benim ilgimi çekmiyor” dedi.

Babası Alman, annesi Fransız olan Berggruen, “Burada kısa süreliğine varız. Kalıcı olan şey nasıl davrandığımız olacak. Gerçek değer budur” diye ekledi. Özel eşyalarını kağıt bir poşette taşıyan milyarder gençliğinde de ‘emperyalizmin dili olduğu için’ İngilizce öğrenmediğini dile getirdi. Ancak daha sonra hayatına atılmak isteyen Berggruen, New York Üniversitesi’nde finans okudu. Milyarder, Andy Warhol ve Damien Hirst gibi sanatçıların eserlerini satın alıp müzelere bedavaya veriyor. (Milliyet)