Kral Fahd'ın 'gizli eşine' 31 milyon dolar tazminat

Kral Fahd'ın 'gizli eşine' 31 milyon dolar tazminat
Kral Fahd'ın 'gizli eşine' 31 milyon dolar tazminat
10 yıl önce hayatını kaybeden Suudi Arabistan eski kralı Fahd bin Abdülaziz el Suud'un 'gizli eşi' olduğu belirtilen ve 19 yaşındayken o zaman daha prens olan Kral Fahd'la 1968'te gizlice evlendiğini söyleyen Canan Farb, Londra'da görülen davada kraliyet ailesinden 20 milyon sterlin (yaklaşık 31 milyon dolar) tazminat kazandı.

RADİKAL - 2005'te ölen eski Suudi Arabistan Kralı Fahd bin Abdülaziz el Suud'un 'gizli eşi' olduğu belirtilen Canan Farb adlı Filistinli kadın, Londra'da görülen davada kraliyet ailesinden 20 milyon sterlin (yaklaşık 31 milyon dolar) tazminat kazandı. Guardian gazetesinin haberine göre, şimdi 68 yaşında olan Farb, 19 yaşındayken o zaman daha prens olan Kral Fahd'la 1968'te gizlice evlendiğini söylüyor. Kraliyet ailesi resmi bir evlilik olmadığını savunuyor.

Birlikte dış gezilere çıktığı Fahd'la ilişkisinin Kral'ın inme geçirdiği 1995'e kadar sürdüğünü söyleyen Farb, 20 Temmuz 2003'te Londra'daki bir otelde görüştüğü Prens Abdülaziz'in (Kral Fahd'ın başka bir eşinden olan oğlu) kendisine 12 milyon sterlin ve bugünkü değeri beş milyon sterlin olan iki daireyi verme vaadinde bulunduğunu belirtti. Yüksek Mahkeme'de görülen duruşmaya gelmeyen Prens, yazılı ifadesinde bu iddiayı reddetmesine rağmen, mahkeme Farb'ı haklı buldu. Mahkeme, faiz dahil Farb'a 20.25 milyon sterlin ödenmesine karar verdi.

'SUSMASI İÇİN VERİLEN PARAYI KUMARDA KAYBETTİ'

Yargıç, daha önce de Farb'a "susması" için 5 milyon sterlin verildiğini, kadının bu paranın 3 milyon sterlinini kumar borçları ve diğer ödemeleri için kullandığı kalan parayı da 2 yıl içinde kumar oynayarak ya da lüks harcamalar yaparak bitirdiğini söyledi.

Kral Fahd'la Cidde'de Venezuela büyükelçiliğinde tercüman olarak çalışırken tanıştığını söyleyen Farb, Hristiyan olarak doğdu. Kral'la evlenebilmek için Müslüman olan Farb'ın daha sonra Scientology tarikatına girdiği belirtiliyor. Farb, Kral'ın ölümünden önce 400 milyon sterlinlik nafaka davası açmıştı. Ancak mahkeme Kral'ın ölümüyle bu talebin geçersiz hale geldiğine hükmetti.

'LONDRA'DA ZİYARET EDİYORDU'

Canan Farb'a göre Kral'ın başka eşleri de vardı ve 1974'te Lübnanlı bir avukatla evlendikten sonra da kendisiyle ilişkisi devam etti. İki kızıyla birlikte Avrupa ve Ortadoğu'da spor salonları açan Farb, Kral'ın Londra'ya geldiği zamanlarda kendisini ziyaret ettiğini söylüyor.

Farb, karardan çok memnun olduğunu belirterek, "12 yıldır mücadele ediyorum. İngiliz adaletine müteşekkirim. Yoksa onlar benim Suudi Arabistan'a gelmemi istiyorlardı. Beni orada taşlayarak öldüreceklerdi" dedi. (BBC Türkçe)