Kraliçe Elizabeth 'eski düşmanıyla' el sıkıştı

Kraliçe Elizabeth 'eski düşmanıyla' el sıkıştı
Kraliçe Elizabeth 'eski düşmanıyla' el sıkıştı
IRA ile çatışmalarda kuzenini yitirmiş olan Britanya Kraliçesi Elizabeth, tarihi Kuzey İrlanda ziyaretinde eski gerilla lideri McGuinness ile bir araya geldi.

DUBLIN-LONDRA-BELFAST/BBC-AP- Tahta çıkışının 60. yıldönümü kutlanan Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth 2 günlük Kuzey İrlanda ziyareti kapsamında dün İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu’nun (IRA) eski liderlerinden ve IRA’nın siyasi kanadı Sinn Fein lideri Martin McGuinness ile görüştü. Önceki gün 1987’de çatışmalarda ağır yara alan Ennskillen kasabasına giden kraliçe, dün de Kuzey İrlanda Başbakan Yardımcısı McGuinness ile bir araya geldi. Daha sonra ikili, Co-operation Ireland’ın düzenlediği bir sanat etkinliğinde el sıkıştı. Etkinliğe İrlanda Cumhurbaşkanı Micheal D. Higgins ile Kuzey İrlanda Başbakanı Peter Robinson da katıldı. Görüşme Sinn Fein liderinin ilk kez bir kraliçe ile el sıkışması ve kraliçenin kuzeni Lord Louis Mountbatten’in IRA tarafından öldürülmüş olması açısında tarihi görülüyor. 

‘Başka bir dönemdeyiz’
Görüşmeden önce BBC’ye konuşan McGuinness buluşmayı ‘barış için risk almak’ olarak değerlendirerek “O, tarihin bir başka devriydi. Devletin uyguladığı şiddet benim toplumuma mensup birçok kişinin büyük acılar yaşamasına neden oldu; ama aynı şekilde başkalarının da kayıp verdiğini kabul etmek gerekir. Politikacıların oraya gönderdiği İngiliz askerleri de hayatını kaybetti. Kraliçe de kendi ailesinden birini yitirdi. Ama bugün artık başka bir dönemden geçtiğimizi görmek gerekir” dedi.
McGuinness, 30 yıldan fazla Britanya hâkimiyetine son vermek için silahlı mücadele eden IRA’da uzun yıllar komutanlık yapmıştı. Kuzey İrlanda’nın Britanya’nın hâkimiyetini sürdürmesini isteyen Proteston birlik yanlıları ve ülkenin İrlanda Cumhuriyeti’nin bir parçası olmasını isteyen Katolikler arasındaki anlaşmazlık sonucu çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. Barış görüşmeleri çerçevesinde Kuzey İrlanda, Britanya ve İrlanda arasında 1998’de imzalanan Belfast Anlaşması’yla (Hayırlı Cuma Anlaşması) yeni bir dönem başlamış ama çatışmalar sürmüştü. Protestanlar ve Katolikler arasındaki sürtüşmeler IRA’nın da saldırılarıyla sürmüştü ve IRA 2005’te silah bırakmıştı. Ancak zaman zaman Katolik ve Protestanlar arasında sürtüşmeler devam ediyor. Önceki gece Belfast’ın Cumhuriyetçi Katolik bölgesinden yaklaşık 100 gencin kraliçeye tepki olarak polise molotofkokteyli atması sonucu 9 polis yaralandı.


  ETİKETLER:

  Londra

  ,

  BBC

  ,

  sanat

  ,

  şiddet

  ,

  Kayıp

  ,

  Bugün

  ,

  Katolik

  ,

  Gece

  ,

  zaman

  ,

  kuzey

  ,

  siyasi

  ,

  silah

  ,

  Birlik