Kraliçe II. Elizabeth artık en yaşlı hükümdar

Kraliçe II. Elizabeth artık en yaşlı hükümdar
Kraliçe II. Elizabeth artık en yaşlı hükümdar
Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın 91 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından, en yaşlı hükümdar unvanı İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'e geçti.

RADİKAL - İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz'in vefatının ardından dünyanın en yaşlı hükümdarı unvanına sahip oldu. 88 yaşındaki II. Elizabeth, babası Kral 6’ncı George’un öldüğü 1952'den bu yana İngiltere kraliyet tahtında hükümdar olarak bulunuyor.

İngiltere kraliçesi, 87 yaşındaki Malezya Kralı Sultan Abdülhalim ve Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej’den birer yaş arayla dünyanın en yaşlı hükümdarı olarak kaydedildi. Son yıllarda uzun süreli ziyaretleri önemli ölçüde azalmasına rağmen, Kraliçe II. Elizabeth İngiltere Kraliyet Ailesi’ni resmi ve özel törenlerde halen temsil etmeye devam ediyor.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın naaşı defnedildi

Kral Abdullah'ın ardından Suudi Arabistan'ı neler bekliyor?

Elizabeth, İngiltere Kraliyet tarihinin son bin yıl içinde büyük-büyük anneannesi Kraliçe Victoria’dan sonra tahtta kalan en uzun ikinci kraliçe olarak biliniyor. Bu yılın Eylül ayına kadar görevde kalması durumunda, İngiliz tarihinin tahtta kalan en uzun kraliçesi olarak tarihe geçecek. (CİHAN)

Salman Bin Abdülaziz kimdir? Kral Abdullah'ın kardeşi Suudi Arabistan'a ne getirecek?

Kral Abdullah'ı öven Aksa imamına darp girişiminde bulunuldu

İran'dan Suudi Arabistan'a taziye mesajı

Kral Abdullah öldü, Suudi Arabistan'da yeni kral açıklandı