Kremlin: Erdoğan, Putin ile görüşme talep etti

Kremlin: Erdoğan, Putin ile görüşme talep etti
Kremlin: Erdoğan, Putin ile görüşme talep etti
Kremlin'den yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Kasım'da Paris'te Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşme talep ettiği belirtildi.

RADİKAL - Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Kasım'da Paris'te Rusya lideri Vladimir Putin'le görüşmek için talepte bulunduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları ise  Erdoğan ile Putin arasında belirlenmiş bir görüşme olmadığını belirtti. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, gazetecilerin düşürülen SU-24 Rus uçağı sonrası Erdoğan’ın, Putin ile temasa geçme çabası ile ilgili girişiminin olup olmadığının sorulması üzerine, Peskov Su-24 uçağının düşürülmesinin ardından 7-8 saat sonra Türkiye'nin Rus lider ile bağlantıya geçmeye çalıştığını ifade etti. Peskov, "Su-24 uçağının düşürülmesinden 7-8 saat sonra Türkiye, Rus lider ile bağlantıya geçmeye çalıştı. Bu talep devlet başkanına iletildi" dedi.

Fransa'nın başkenti Paris, 30 Kasım'da BM İklim Değişikliği Konferansı'na ev sahipliği yapacak. Zirveye iki lider de katılacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI KAYNAKLARI: İHTİMAL DAHİLİNDE 

Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının vurulmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in Pazartesi günü Paris’te toplanacak İklim Değişikliği Zirvesi’nde bir araya gelmesinin ihtimal dahilinde olduğunu Cumhurbaşkanlığı kaynakları da doğruladı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Erdoğan ve Putin'in, Paris'teki İklim Değişikliği Zirvesi'nde ikili görüşme gerçekleştirmelerinin ihtimal dahilinde bulunduğunu ancak an itibariyle saati belirlenmiş bir ikili görüşmenin söz konusu olmadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Erdoğan'ın olayın yaşandığı gün Putin ile telefonda görüşme talebinde bulunduğu, ancak Kremlin'den bir geri dönüş olmadığını da hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'in 30 Kasım Pazartesi günü Paris'te gerçekleştirilecek İklim Değişikliği Zirvesine katılacağını belirten kaynaklar, zirvede bir ikili görüşmenin ihtimal dahilinde bulunduğunu ancak an itibarıyla saati belirlenmiş bir ikili görüşmenin söz konusu olmadığını kaydetti. (dha/Siyamend KAÇMAZ-ÜMİT KOZAN)