Kremlin: Hedefleri Suriye ordusuyla beraber belirliyoruz

Kremlin: Hedefleri Suriye ordusuyla beraber belirliyoruz
Kremlin: Hedefleri Suriye ordusuyla beraber belirliyoruz
Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Batı basınında Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonları hakkında çok sayıda yalan ve çarpıtılmış haber yer aldığını belirterek, bu haberlere itibar edilmemesini istedi. Peskov, vurulan hedeflerin Suriye ordusuyla koordinasyon içinde belirlendiğini de vurguladı.

RADİKAL - Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya'nın dün Suriye'de düzenlemeye başladığı hava operasyonları hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Hava operasyonları hakkında çok sayıda yalan ve çarpıtılmış haber yer aldığını belirten Peskov, bu haberlere itibar edilmemesini istedi. 

Sputnik'te yer alan habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in operasyonlarla ilgili bilgi koordinasyon merkezi hakkında daha önce bilgi verdiğini hatırlatan Peskov, "Bu mekanizmalar çalışıyor. Yalan haber furyasının kurbanı olmayın" dedi. El Arabiya tarafından gündeme getirilen ‘Suudi Arabistan'ın BM Daimi Temsilcisi Abdullah El Muallimi'nin Rusya'dan operasyonları durdurmasını istediği’ iddialarıyla ilgili sorulara da yanıt veren Peskov, basında yer alan ifadelerin teyit edilmediğini kaydetti. Peskov, "Üşenmedim, Muallimi'nin açıklamalarını internetten aradım. Ancak şu ana kadar resmi kaynaklarda bu yönde bir talep ya da Muallimi'nin sözlerini bulamadım. Bu nedenle bu sorulara yanıt veremeyeceğim" diye konuştu.

Suriye'de kapsamlı operasyon iddiası: Hizbullah, İran, Suriye ordusu, Rusya...

'HEDEFLERİN YER ALDIĞI BİR LİSTE VAR'

Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya'nın dün itibarıyla başladığı hava operasyonlarını değerlendirmek için henüz erken olduğunu kaydetti. Aşırıcı gruplara ait belirlenen mevzilerin vurulduğunu söyleyen Peskov, bu hedeflerin Suriye ordusu ile koordinasyon içinde belirlendiğini ifade etti. "Hedeflerin yer aldığı bir liste var” diyen Peskov, “Suriye'deki aşırıcı örgütler malumunuz. Elbette hedefler, dün Rusya Savunma Bakanlığı'nın da açıkladığı gibi, Suriye ordusu ile koordinasyon içinde belirleniyor" dedi.

Suriyeli silahlı örgütler İstanbul'da gizlice buluştu

'OPERASYONLARIN TAMAMINI RUSYA FİNANSE EDİYOR'

Peskov ayrıca, Rus uçaklarının düzenlediği operasyonların finansmanının Rusya tarafından sağlandığını kaydetti.

ABD: Rusya yangına körükle gidiyor

Suudi Arabistan'dan Rusya'ya, Suriye'de operasyonları durdurma çağrısı

Putin: Sıranın Rusya'ya gelmesini bekleyemeyiz