Kremlin: Putin-Obama görüşmesinden dönüm noktası beklenmesin

Kremlin: Putin-Obama görüşmesinden dönüm noktası beklenmesin
Kremlin: Putin-Obama görüşmesinden dönüm noktası beklenmesin
Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin ile Obama'nın G-20 Zirvesi'nde yaptığı 20 dakikalık görüşmeden 'dönüm noktası' beklenmemesi gerektiğini söyledi.

RADİKAL - Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ve ABD liderlerinin Antalya’daki G20 Zirvesi’nde yaptığı kısa görüşmeden, ikili ilişkiler için bir ‘dönüm noktası’ beklenmesinin gerçek dışı olacağını söyledi.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama’nın dün Antalya’da yaptığı sürpriz görüşmeyi değerlendiren Peskov, “20 dakikalık bir görüşmenin ilişkilerde dönüm noktası yaratmasını beklemek, gerçek dışı olur. İkili ilişkilerimiz eskisi gibi. Görüş ayrılıkları halen var” dedi.

'YAPICI BİR KARAKTER TAŞIDI'

Peskov, “Bu nedenle, 20 dakikada ilişkilerin değiştirilebileceğini düşünmek hatalı olur. Bu tabii ki imkansız. Fakat sohbetleri gerçekten de yapıcı bir karakter taşıdı” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Antalya'ya geldi

Putin ve Obama, G20 programlarında planlanmış bir görüşme olmamasına rağmen, dün bir araya gelmişti. Sadece tercümanların eşlik ettiği görüşme yaklaşık 20 dakika sürmüştü. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada görüşmenin yapıcı geçtiği belirtilirken, liderlerin Suriye'de ateşkes ilan edilmesi ve taraflar arasında BM aracılığında müzakereler yürütülmesi gerektiği üzerinde anlaşma sağlandığı kaydedildi.

Kremlin'den yapılan açıklamada ise Putin'in iki ülke arasında Suriye konusunda görüş ayrılıklarının devam ettiği vurgulandı. (Sputnik) 

G20'de 'senkronize' servis!

Murat Yetkin yazdı. "G20 siyasete Türkiye Zirvesi'yle giriş yaptı"