Kremlin: Türkiye'den gerçekçi bir açıklama bekliyoruz

Kremlin: Türkiye'den gerçekçi bir açıklama bekliyoruz
Kremlin: Türkiye'den gerçekçi bir açıklama bekliyoruz
Kremlin'den yapılan açıklamada, 'Uçağımızın düşürülmesiyle ilgili Türkiye'den gerçekçi bir açıklama bekliyoruz' denildi.

RADİKAL - Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye'nin Suriye sınırında düşürdüğü Rus uçağıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Peskov, "Uçağımızın düşürülmesiyle ilgili Türkiye'den gerçekçi bir açıklama bekliyoruz" ifadesini kullandı. 

Sputnik'te yer alan habere göre, Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Aralık’ta yapmayı planladığı Moskova ziyaretinin iptal edilmediğini ancak Rus Su-24 uçağının düşürülmesi sonrasında ziyaretle ilgili birçok soru işaretinin ortaya çıktığını açıkladı. "Erdoğan ve Putin’in, 30 Kasım’da Paris’te düzenlenecek İklim Zirvesi’nde ayrıca bir görüşme yapması öngörülmüyor. Liderlerin arasında planlanmış bir telefon görüşmesi olduğu konusunda da bilgim yok" diyen Peskov'un açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

-Türkiye’ye hiçbir ambargo uygulanmayacak. Bunun yerine ilave denetim önlemleri alacağız. Türkiye’nin öngörülemeyen eylemleri karşısında bu tepkimiz doğaldır.

Uçak krizi: Lavrov, Kerry ile görüştü

-(Batılı ülkelerin Su-24 uçağının düşürülmesine ilişkin tepkileri konusunda) Biz dikkatimizi tarafsız değerlendirmelere yoğunlaştırdık. Uçağımıza Suriye hava sahası üzerinde saldırıldı.

-Karadeniz boğazlarında —buna İstanbul Boğazı da dahil- seyrüsefer kurallarını Montrö Sözleşmesi düzenliyor. Bu noktada, Karadeniz boğazlarında seyrüsefer serbestisi normlarının istikrarlı kalmasını umuyoruz.

-St. Petersburg’da yapılacak Türk-Rus Toplumsal Forumu’na ilişkin resmi bir iptal yok. Ama forumun gerçekleştirilmesi konusunda birçok sorun mevcut. Durum henüz açıklığa kavuşturulmadı. (Türk-Rus Toplumsal Forumu'nun eşbaşkanı olan Lyubov Glebova, Aralık ayında yapılması planlanan forum toplantısının iptal edildiğini açıklamıştı.)

Rus-Türk gerilimi için Çin yorumu

-Türkiye’den uçağımızın düşürülmesine ilişkin halen gerçekçi bir açıklama bekliyoruz. Türkiye'yle ikili ilişkilerimize verilen böylesi yıkıcı bir hasarın düzeltilmesi çok zor.

-Uçağımızın düşürülmesi, çok ciddi sonuçları olan çok ciddi bir olay. Diğer yandan biz ikili ilişkilerimize, karşılıklı çıkara dayanan ve büyük perspektifleri olan ortaklık ilişkilerimize çok kıymet veriyorduk.

Putin'le Erdoğan pazartesi görüşecek mi?