Kremlin: Ukrayna, sunduğumuz barış planını reddetti

Kremlin: Ukrayna, sunduğumuz barış planını reddetti
Kremlin: Ukrayna, sunduğumuz barış planını reddetti
Kremlin, Ukrayna'nın doğu bölgesinde yükselen tansiyonun düşürülmesi için Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'ya ağır silahların geri çekilmesi konusunda yeni bir barış planı önerdiklerini, ancak Kiev yönetiminin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önerisini reddettiğini açıkladı.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğu bölgesinde yükselen tansiyonun düşürülmesi için Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’ya ağır silahların geri çekilmesi konusunda yeni bir barış planı önerdi. Kremlin Basın Danışmanı Dmitri Peskov, Kiev yönetiminin Putin’in önerisini reddettiğini açıkladı.

Ukrayna’nın Putin’in planına karşılık herhangi bir öneride bulunmadığını ifade eden Peskov, “Son birkaç gündür Rusya çatışma bölgelerinde çözüm için tutarlı bir çaba sarf ediyor. Diğer çabaların yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko’ya yazılı bir mesaj gönderdi. Burada tarafların ağır silahlarını geri çekmesi öneriliyordu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Cuma sabah mektubu aldı" dedi.

Zakharchenko: Kiev doğuya saldırmaya hazırlanıyor


'İNSANLAR YENİDEN ÖLMEYE BAŞLADI'

Ukrayna tarafının öneriyi reddettiğini kaydeden Peskov, “Maalesef, karşı bir öneri de yapılmadı. Bununla birlikte düşmanlıklar devam ediyor. Donetsk’te bombardımanın durmadığını görüyoruz. Bölgede durum kötüleşiyor" değerlendirmesinde bulundu. Moskova’nın mevcut gelişmeler nedeni ile aşırı derecede kaygılı olduğuna değinen Peskov, “Donetsk'te yerleşim birimlerine yönelik bombardıman yeniden başladı. İnsanlar yeniden ölmeye başladı” uyarısında bulundu.

Minsk'teki barış görüşmeleri kesildi


Rusya Birinci Kanal’ı da Putin’in Ukrayna Cumhurbaşkanı’na gönderdiği mesajı yayınladı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ile ateşkes sürecinin denetimi konusunda işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade eden Putin, 19 Eylül 2014’de imzalanan Minsk mutabakatı çerçevesinde ağır silahların geri çekilmesini talep etti.

Donetsk Havalimanı'nın kontrol kulesi çöktü

Ukrayna ve ayrılıkçılar arasında tutuklu takası


KİEV YÖNETİMİNİN KATILMAMASI ELEŞTİRİLDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da 16 Ocak olarak belirlenen Temas Grubu toplantısına Kiev yönetiminin katılmaması eleştirildi. Tek taraflı olarak bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Lugansk temsilcilerinin Minsk’e gelmesine rağmen Kiev’den temsilcinin katılmadığı belirtilen açıklamada, “Biz hafta başında toplantının yapılabilmesi için tüm ihtimalleri değerlendiriyoruz. Katılımcı ve sürece etkisi olanlardan toplantının tekrar iptal edilmemesi için ellerinden geleni yapmalarını istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Normandiya Formatı olarak nitelenen Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa liderlerinin katılımı ile 15 Ocak’ta Astana’da yapılması planlanan zirve de somut gelişme olmadığı gerekçesi ile ertelenmişti.

Donetsk'te top mermisi otobüse isabet etti: 10 ölü

Rusya'dan Donbas'a yeni yardım konvoyu


EN AZ 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna’da düzenli ordunun Donetsk bölgesinde operasyonlara başladığı, uzun aradan sonra ilk kez savaş uçaklarının da kullanıldığı kaydediliyor. TASS’a bilgi veren yerel kaynaklar son 24 saattir saldırıların sürdüğü, en az 2 kişinin hayatını kaybettiği ve 16 kişinin de yaralandığını ifade etti. (CİHAN)

Ukrayna ordusu Donetsk'e ağır saldırı başlattı