Kremlin'den Obama'ya yanıt

Kremlin'den Obama'ya yanıt
Kremlin'den Obama'ya yanıt
Kremlin'den yapılan açıklamada, 'Maalesef, şu ana kadar hiç kimse bize Suriye'de yasal Esad yönetimi giderse yerine alternatif olarak kimin geleceğini izah edemiyor. Bize göre ise Suriye'de şu anki Esad rejimi uluslararası terör örgütü ilan edilen IŞİD ile mücadele edebilecek yegane güç pozisyonunu koruyor' ifadesi kullanıldı.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in basın danışmanı Dmitriy Peskov, “Maalesef, şu ana kadar hiç kimse bize Suriye ’de yasal Esad yönetimi giderse yerine alternatif olarak kimin geleceğini izah edemiyor. Bize göre ise Suriye’de şu anki Esad rejimi uluslararası terör örgütü ilan edilen IŞİD ile mücadele edebilecek yegane güç pozisyonunu koruyor” dedi.

Rusya’nın pozisyonunu eleştirenlerin, Suriye yönetiminin alternatifi konusunda politikaları olmadığını belirten Peskov, “Ülkenin güvenliği, yayılan terör örgütü IŞİD’in engellenmesi ve ülkenin birliğinin korunması nasıl olacak? Hiç kimse bunu açıkça ifade etmiyor” dedi.

Obama: Rusya büyük bir hata yapıyor

Sivatopol’da basın mensuplarının sorularına cevap veren Peskov, “Biz Suriye’ye dışarıdan çözüm empoze edilmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Suriye’nin geleceği ile ilgili Suriye halkının karar vermesi gerektiği ifade etti. Son günlerde BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da benzer bir duruş ortaya koydu” değerlendirmesinde bulundu.

Fehim Taştekin yazdı. "Rus manevrası"

OBAMA'YA JET YANIT

ABD Başkanı Barack Obama’nın Moskova’nın Suriye politikalarının yanlış olduğu yönündeki açıklamalarına cevap veren Peskov, “Rusya’nın Suriye krizi ile ilgili duruşunu eleştiren yeni bir yaklaşım değil. Bu daha önce de dile getirildi. Biz Suriye halkına dışarıdan herhangi bir politikanın empoze edilmesini doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı. (Hürriyet) 

İran: Esad için şart koşanlar Suriye'de akan kandan sorumlular