'Kremlin'in sert adamları Suriye'de kazanıyor'

'Kremlin'in sert adamları Suriye'de kazanıyor'
'Kremlin'in sert adamları Suriye'de kazanıyor'
Amerikan Washington Post gazetesinde, ABD'nin Suriye stratejisinin çıkmazda olduğuna ve Kremlin'in 'sert adamlarının' Suriye'de kazandığına dair bir makale yer aldı.

RADİKAL - ABD 'nin Washington Post gazetesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu stratejisinin çok ciddi ve oldukça anlaşılır olduğunu, ABD idaresine ise Suriye'de yaşananları dıştan izlemek kaldığını yazdı. Washington Post, ABD Başkanı Barack Obama idaresinin Suriye'deki krizin çözümünde Rusya'ya yenildiği görüşünü dile getirdi. Gazete, Obama ve dış politika ekibinin bir kez daha çıkmaza girdiğini kaydetti.

Sputnik'te yer alan habere göre, Putin, gelecek hafta BM Genel Kurulu'nda büyük olasılıkla Rusya'yı IŞİD'e karşı koalisyonun başlıca üyesi yapmaya teklif edecekken, Obama'nın, 5 savaşçı elde etmek için 500 milyon dolar harcadığı "hayalet yerel ordu ve cansız hava hareketiyle yürüttüğü gizli savaşının" hiçbir sonuç vermediği belirtildi.

Fetih Ordusu Şii köylerine yüzlerce füze attı

'KREMLİN'İ ANLAYACAK GÜÇTE DEĞİLLER'

Yazıda, Putin'in "sağlam hareket ettiği" belirtilerek, "Amacı var: Rusya'nın Arap dünyasındaki önemli ve eski müttefikini desteklemek. Kerry ve Obama'ya ise sürekli şaşırmak kalıyor, çünkü Kremlin'in sert adamlarını anlayacak güçte değiller" denildi. 

Putin'in stratejisinin 'en kurnaz bileşeninin', Avrupa'da yaşanan mülteci krizinin anılmayan çözüm aracı olduğu ifade edildi.

Rusya: Suriye'den asker talebi gelirse müzakere ederiz

'PUTİN ÇIKIŞ YOLUNU GÖSTERİYOR'

Yazıda, "Avrupalılar suçluluk ve korku duyarak ne yapacaklarını bilemiyor. Putin, onlara çıkış yolunu gösteriyor: Savaş yoksa mülteci de yok" yorumu yer aldı. Aynı durumun kimyasal silah krizinde de yaşandığı vurgulanarak, "Putin, durumu düzeltmek için müdahale ediyor. Rusya böylece ABD için vazgeçilmez partnere dönüşebilir" denildi.

Washington Post, Putin'in izlediği stratejinin Suriye'de işlemeyebileceğini, ancak çok ciddi ve oldukça anlaşılır olduğunun altını çizdi.

ABD Suriyeli örgütleri silahlandırmak için Belarus'la silah anlaşması yapmış

Wall Street Journal: Rusya, Suriye'ye savaş uçağı gönderdi

Rusya ve ABD orduları yeniden görüşmeye başlayacak