Kritik Suriye tasarısı tamam

Kritik Suriye tasarısı tamam
Kritik Suriye tasarısı tamam

Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti, Rakka da bilgi ve ip çekme yarışması düzenledi.

BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi, kimyasal silahların tasfiye edilmemesi halinde yaptırım ve askeri güç kullanımını içeren BM Sözleşmesi’nin 7. Şartı çerçevesinde önlemler alınmasını öngören bir karar tasarısında uzlaştı. Tasarıda 7. Şart’a atıf yapılmasa da otomatik olarak yaptırım ve askeri güç kullanımını öngören herhangi bir ifade de yer almadı. Bu durumda eğer Şam, ABD ile Rusya’nın vardığı anlaşma çerçevesinde kimyasal silahları tasfiye etmezse hangi önlemlerin alınacağına dair ikinci bir oylama gerekecek. Eğer Rusya vetosu aşılmazsa 7. Şart’ın işletilmesi söz konusu olamayacak.
Tasarı ABD için ‘çığır’ Şam için Amerikan yenilgisi
New York’taki yoğun görüşmelerin ardından ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power ‘son engellerin de aşılmasıyla hukuki açıdan zorlayıcı bir karara varıldığını’ duyurdu: “2 hafta öncesine kadar Suriye kimyasal silah stokunu bile bildirmiş değildi. Ancak şimdi elimizde yoğun diplomasi ve müzakerelerin ürünü olan bir karar var. Bu kesinlikle hayal edilemezdi.” Power ayrıca kararın çığır açıcı olduğunu çünkü Konsey’in Haziran 2012’de Cenevre’deki konferansta kabul edilen Suriye’de siyasi geçiş planına ilk kez onay vermiş olduğunu kaydetti. BM yetkilileri de kararın Suriye krizine yönelik ilk bağlayıcı karar olduğuna dikkat çekti. Başından beri 7. Şart’a atıf yapılmasına karşı çıkan Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da detay vermeden ‘anlaşmaya’ varıldığını belirtti. Uzlaşmanın ardından Konsey’in 15 üyesi dün tasarıyı görüşmek üzere toplandı. Suriyeli Milletvekili İssam Halil kararın Rusya’nın önerdiği ve kendilerinin de kabul ettiği plana daha çok benzediğini belirtip ABD diplomasisinin başarısız olduğunu savundu. Lahey’de toplanan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü de kimyasal stok denetimine salıya kadar başlama kararı verdi.

Kimyasal ekip 7 yeri inceleyecek

Suriye’de pazartesi çalışmalara yeniden başlaması beklenen BM heyeti kimyasal silah kullanıldığına dair iddialarla ilgili 7 bölgede araştırma yapacak. 19 Mart’ta Han el Asal, 13 Nisan’da Şeyh Maksud, 29 Nisan’da Sarakıb, 21 Ağustos’ta Guta, 22 Ağustos’ta Bahariye, 24 Ağustos’ta Cobar ve 25 Ağustos’ta Aşrafiye Sahnaya’da kimyasal silah kullanıldığı öne sürülüyor. Şam yönetiminin daveti ile Suriye’ye giden heyetin raporunu bir ay içerisinde sunması bekleniyor. Bu arada Washington Post’un ABD’li ve Rus uzmanların gizli değerlendirme raporuna dayandırdığı haberine göre, Suriye’nin elindeki kimyasal maddelerin büyük bir kısmı henüz ‘silah haline getirilmemiş’ olduğu için tahmin edilenin aksine 9 aydan daha kısa sürede imha edilebilecek. Rapora göre kimyasalların bu haldeyken tehlikeli grupların eline geçmiş olması düşük bir ihtimal. Tahminler Suriye’nin elinde 1000 metrik ton kimyasal olduğu yönünde.