Krizdeki AB'ye Nobel öpücüğü

Krizdeki AB'ye Nobel öpücüğü
Krizdeki AB'ye Nobel öpücüğü

Norveç in AB temsilcisi Atle Leikvoll, Komisyon Başkanı Barroso yu bir buket çiçek vererek kutladı.

Nobel Barış Ödülü 'Avru-pa'ya barış getiren' AB'ye gitti. Mali kriz ve aşırı sağın sarstığı AB'nin başarıları arasında Türkiye'nin üyelik süreci de sayıldı.

Nobel Barış Ödülü, ekonomik ve siyasi açıdan tarihinin en zor döneminden geçen AB’ye verildi. Norveç Nobel Komitesi ödülün gerekçesini açıklarken 2. Dünya Savaşı sonrasındaki en başarılı barış projesi olarak AB’nin kıtayı birleştirmekte oynadığı role ve savaş kıtasını barış kıtasına dönüştürmesine vurgu yaptı. Komite, AB’nin 2. Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa ’nın yeniden inşası, 1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılışı sonrasında eski komünist ülkelerde istikrar sağlanması ve şu anda da Balkanlar’daki uzlaştırma çalışmalarına yaptığı katkıdan övgüyle bahsetti.

Türkiye ödüle gerekçe
AB’nin başarıları arasında Türkiye’nin üyelik süreci de yer aldı. Açıklamada “Geçen 10 yılda Türkiye’nin üyelik olasılığı, ülkedeki demokrasi ve insan haklarının gelişimine katkıda bulunmuştur” denildi. Komite Başkanı Thorbjoern Jagland da “AB 60 yıldan fazladır Avrupa’da barış ve uzlaşmanın, demokrasi ve insan haklarının gelişimine katkıda bulunmuştur” diye konuştu. AB’ye tebrik yağarken, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, ‘çok duygulandıklarını ve onur duyduklarını’ belirtti. Schulz, “AB’nin ruhu uzlaşmadır. İlham kaynağı olabilir. AB savaş yerine barışı, nefret yerine dayanışmayı koyan benzersiz bir proje” dedi. Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso, “500 milyon vatandaşın hepsi için Nobel’e layık görülmek büyük onur” ifadelerini kullandı. AB Başkanı Herman van Rompuy ise 1.2 milyon dolarlık ödülü 10 Aralık’ta Oslo’da kimin alacağı sorusuna “Önce mutlu anın tadını çıkaralım” yanıtını verdi. Hollandalı sağcı lider Geert Wilders de ödülü ‘delilik’ olarak niteleyip ekledi: “AB’ye Nobel. Avrupa sefalete sürüklenirken. Bundan sonra ne var? Rompuy’a Oscar ödülü mü?” OSLO-BRÜKSEL / AP-REUTERS

Ödül başarıya teşvik
Bahadır Kaleağası: AB yıllardır savaş bölgelerine yardım ediyor. Barış, kalkınma, çevre, insani yardım ve eğitim gibi konularda çok sayıda projesi var. Halkları yakınlaştırıyor. Nobel Komitesi, başarılı çalışmaları bu ödülle teşvik etmiştir.

AB’yi cesaretlendirir 
Prof. Dr. Ayhan Kaya: AB, başarılı bir barış projesi. AB’nin kendi sorunları açısından bu ödüle ihtiyacı vardı. Ödül, AB’yi cesaretlendirir, psikolojik katkı sağlar. AB`nin değerlerine bugün duyduğumuz ihtiyaç nedeniyle ödül anlamlı.
Bu bir barış mesajı 
Cengiz Aktar: Dünyanın savaşla haşır neşir olduğu bu dönemde, en kapsamlı barış projesi olan AB’ye verilmesi çok anlamlı. Her yerde savaşlar var, Türkiye’de savaş konuşuluyor. Ödül komitenin dünyaya barış mesajıydı.