Küçük uçak 1.2 ton kokainle denize çakıldı

Küçük uçak 1.2 ton kokainle denize çakıldı
Küçük uçak 1.2 ton kokainle denize çakıldı
Kolombiya'da, hava kuvvetleri jetlerinin inmesi için uyarıda bulunduğu küçük uçağın pilotu, panik yapınca kontrolü yitirdi. Karayip Denizi'ne düşen uçakta toplam 1.2 ton kokain olduğu ortaya çıktı.

RADİKAL - Venezuela'dan kalkan uyuşturucu yüklü Hawker 800 model küçük bir uçağın uyuşturucu kaçakçısı pilotu, Kolombiya Hava Kuvvetleri'ne ait jetler tarafından takip edildiğini anlayınca paniğe kapıldı. Toplam 1.2 ton kokain taşıdığı tespit edilen uçak, manevra sırasında motoru bozulunca Karayip Denizi'ne düştü.

Sabah'ta yer alan habere göre, Kolombiya Hava Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada Hawker 800 tipi uçağın, yerel saatle 02.30'da Venezuela'dan ülkenin hava sahasına girdiği belirtildi. Hava sahasına izinsiz giren uyuşturucu yüklü uçağa inmesi için uyarı yapıldığı, ancak pilotun bu uyarıyı ciddiye almadığı kaydedildi.

PİLOTUN CESEDİ BULUNDU

Takibe alınan uçağın pilotunun kaçmak için manevra yaptığı ancak motorlarından birinin bozulması üzerine denize çakıldığı kaydedildi. Sahil güvenlik ekipleri, uçağın enkazında üzerinden Meksika pasaportu çıkan pilotun cesedinin yanı sıra paketler içinde 1.2 ton kokain bulunduğunu açıkladı. Olay hakkında basın açıklaması yapan Venezuelalı yetkililer, uçağın ülkelerinden kalkmadığını iddia etti.

180 TONDAN FAZLA KOKAİN ELE GEÇİRİLDİ

Bölgedeki operasyonlarda 2013'ten bu yana 90 küçük uçakta 180 tondan fazla kokain ele geçirildi. Kolombiyalı yetkililer, sadece 2014'teki kaçakçılık operasyonlarında 166 ton uyuşturucu ele geçirdi. Kokain, ABD ve Avrupa ülkelerine bu gibi yollarla Venezuela, Orta Amerika ve Meksika üzerinden götürülüyor.