Kudüs'te Filistinlilerin mahallelerine giriş yasağı

Kudüs'te Filistinlilerin mahallelerine giriş yasağı
Kudüs'te Filistinlilerin mahallelerine giriş yasağı
İsrailli yetkililerin, Kudüs'te gerilimin artmasının ardından Filistinlilerin yaşadığı mahallelerine giriş yasağı getirdiği bildirildi. Yasağın ardından İnsan Hakları İzleme Örgütü karara tepki gösterdi.

RADİKAL - İsrail hükümeti bir süredir artan gerilimin ardından Kudüs'ün Filistinlilerin yaşadığı mahallelerine giriş yasağı getirdi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada " Güvenlik kabinesi terörle mücadele önlemleri çerçevesinde şiddete teşvik ve sürtüşme durumlarında polise Kudüs'ün bazı bölgelerine giriş ya da sokağa çıkma yasağı getirme yetkisi verdi" denildi. İsrailli yetkililer Filistinlilerin Kudüs'teki evlerini yıkabileceklerini ve kentte yaşama haklarını ellerinden alabileceklerini de söylüyor.

Filistin mahallelerine kontrol noktaları konmasına İnsan Hakları İzleme Örgütü tepki gösterdi. Örgüt'ten Sari Bashi kararın gerginliği daha da artıracağını söyledi:

"Doğu Kudüs'te Filistin mahallelerine kilit vurmak yanlış bir yanıt. Kontrol noktaları sadece saldırganların değil tüm mahalle sakinlerinin hareket özgürlüğünü kısıtlayacak. İsrailli yetkililerin Doğu Kudüs'teki ihmal ve kötüye kullanma konusundaki geçmişleri göz önüne alındığında bu polis ve halk arasındaki gerilimi daha da artıracak. Bu tam da istemediğimiz bir şey."

İsrailli Yahudi 'Arap sandığı için' Yahudi'yi bıçakladı

FİLİSTİNLİLERİN CENAZELERİ AİLELERİNE TESLİM EDİLMEYECEK

Öte yandan, İsrail askerleri tarafından öldürülen Filistinlilerin cenazelerinin, ailelerine geri verilmeyeceği bildirildi. İsrail Polis Sözcüsü Luba Samri tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun dün Kamu Güvenlik Bakanı Gilad Erdan'ın İsraillilere yönelik eylem yapan Filistinlilerin naaşlarının ailelerine teslim edilmemesini öngören önerisini kabul ettiği belirtildi. Karara göre, polis ve askerler tarafından öldürülen Filistinlilerin naaşı İsrail'deki askeri mezarlıklara defnedilecek.

Filistin bayrağı göndere çekildi

Açıklamada söz konusu kişilerin cenaze törenlerinin bir provokasyon niteliğinde olduğu ileri sürülerek, geçmişte de benzer uygulamaların yapıldığı, Erdan'ın, cenaze törenlerinin gösterilere dönüşmesine izin vermemek için söz konusu kararı önerdiği kaydedildi. Kabinenin, son durumlarla ilgili ek konuları görüşmek üzere bugün öğleden sonra yeniden toplanması bekleniyor.

İsrail polisi bir Filistinliyi daha öldürdü


Yahudi yerleşimciler, geçen ağustos ayı başlarında Nablus'ta Devabişe ailesinin evini kundaklamış olay sebebiyle anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken yalnızca 4 yaşındaki diğer çocukları sağ kurtulmuştu. Söz konusu olayla başlayan gerginlik, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla tırmanmış, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle ciddi boyutlara ulaşmıştı. Ay başından bu yana İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 30'u bulurken, olaylarda 6 İsrailli de öldü. (AA/BBC Türkçe)

İsrail'den 'Üçüncü İntifada önlemleri'

Eylemci kılığına giren İsrail askerleri Filistinli genci linç etti

İsrail askerleri üç Filistinli çocuğu öldürdü