Kurban uğurlandı öfke ve yas sürüyor

Kurban uğurlandı öfke ve yas sürüyor
Kurban uğurlandı öfke ve yas sürüyor

Ana muhalefetteki Bharatiya Janata Partisi nin gençlik kolu üyeleri dün Yeni Delhi deki gösteride polis barikatlarını hedef aldı.

Hindistan'ı ayağa kaldıran toplu tecavüzün kurbanı sade bir törenle uğurlanırken kadına şiddetin yaygın olduğu ülkede tepki dinmiyor.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de 16 Aralık’ta bir otobüste toplu tecavüze uğradıktan sonra tedavi gördüğü Singapur’da önceki gün ölen 23 yaşındaki kadın öğrenci dün sabah sessiz sedasız bir törenle ülkesinde yakıldı. Tecavüze uğraması büyük protestolara neden olan kadının cenazesi, hükümetin kiraladığı uçakla ülkesine getirildi. Cenaze havaalanında Başbakan Manmohan Singh ve Kongre Partisi Başkanı Sonia Gandhi tarafından karşılandı. Özel cenaze töreni için sıkı güvenlik önlemleri alındı. Kadınları hedef alan yaygın şiddete tepkinin patlak vermesine yol açan olay nedeniyle günlerdir düzenlenen protestolar dün de devam etti.

Başkentte yas ve öfke
Yeni Delhi’de toplanan binlerce kişi genç kadın için yas tutarken, bazıları da hükümete ateş püskürdü. Bela Rana adlı bir avukat “Bunun, Hindistan’daki ilk tecavüz davası olmadığının ya da son olmayacağının farkındayız. Ama şu açık ki artık cinsel suçlara müsamaha göstermeyeceğiz” dedi. Göstericilerden bir kişi ise “O, sadece bir kadın değil, zulmedilen her Hintli kadını temsil ediyor” ifadesini kullandı. Hükümet ise dinmeyen protestolara yenilerinin eklenmesinden endişeli. Bu nedenle başkent sokaklarında çok sayıda polis konuşlandırıldı.

Yakında evlenecekti
Genç kadını ölesiye döven, tecavüz ettikten sonra hareket halindeki otobüsten atan 6 kişinin idam edilmesi yönündeki talepler de giderek artıyor. Öte yandan kurbanın tecavüz olayı sırasında yaralanan sevgilisiyle şubatta evlenmeyi planladığı ortaya çıktı. Kurbanın yakın bir arkadaşı “Evlilik için bütün hazırlıklarını yapmışlardı” dedi. Olayın ardından artan tepkiye rağmen tecavüz vakalarında herhangi bir düşüş olmadı. Hindustan Times gazetesi, 16 Aralık’tan beri 20’den fazla kadının tecavüze uğradığını yazdı. Press Trust of India da dün başka bir kadının Batı Bengal vilayetinde tecavüze uğradıktan sonra öldürüldüğünü kaydetti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da hükümete gerekli önlemleri alma çağrısı yaptı.