Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi: Türkiye yardım istedi

Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi: Türkiye yardım istedi
Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi: Türkiye yardım istedi
Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi (PÇDK) Başkanı Galip, Oslo görüşmelerinin sürdüğü 2005-2007 yılları arasında PKK'nın silah bırakması için devletin talebiyle arabulucu olarak devreye girdiklerini söyledi
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Oslo görüşmeleri ve arabuluculuk tartışmalarına Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi de (PÇDK) katıldı.

PKK ’ya yakın olmakla eleştirilen PÇDK Eşbaşkanı Diyar Garip, 2005-2007 yılları arasında PKK’nın silah bırakması için arabulucu olarak devreye girdiklerini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin talebi üzerine böyle bir rol üstlendiklerini belirten Garip, “Ne yazık ki bizimle direkt ve endirekt ilişki geliştirenler daha sonra bu ilişkiyi sürdürmediler. Bize söylediklerini yerine getirmediler” dedi.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nden çok sayına yönetici ve parti liderinin katıldığı BDP ’nin önceki gün yapılan 2. Olağanüstü Kongresinde bir grup gazeteciyle sohbet eden PÇDK Eşbaşkanı Diyar Garip, önemli iddiaları gündeme getirdi.

Galip, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin isteği üzerine 2005 yılından başlayarak üç yıl boyunca arabulucu rolü üstlendiklerini anlattı.

2005 yılında bazı devlet görevlileri ve sivil toplum örgütleri ve her iki tarafın da tanıdığı şahısların kendileriyle temasa geçtiklerini belirten Galip, “2005-2006-2007 yıllarında direkt ve endirekt, dolaylı olarak bize PKK ile silah bırakma konusunda arabuluculuk yapmamız için değişik öneriler geldi. PKK arabuluculuğumuza olumlu yanıt verdi. Ne yazık ki bizimle ilişki geliştirenler, sözlerinde durmadı ve bu ilişkiyi sürdürmediler. Şu anda PÇDK olarak sorunun barışçıl ve demokratik yollarla çözümü için üstümüze düşenleri yapmaya hazırız, bu konuda gelecek taleplere de açığız” dedi.