Kürt başbakandan Türkiye savunması

Kürt başbakandan Türkiye savunması
Kürt başbakandan Türkiye savunması

Kürt Yönetiminin Başbakanı Neçirvan Barzani, Erbil de Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Haber: SEFER LEVENT / Arşivi

ERBİL- Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin ‘ Ankara , Irak’ın iç işlerine karışıyor, giderek bölgede düşman konumuna geliyor’ eleştirilerine karşın Türkiye ’ye kalkan oldu. Erbil’de Koç Grubu’nun Divan Oteli’ni açan Barzani, Türk basın mensuplarıyla sohbetinde “Bence Irak’ın iç meselelerine karışmak anlamında değil ancak Türkiye, Irak’ın en iyi konumdaki komşusudur. Türkiye tüm Irak’taki oluşumlar için hayırsever bir rol oynamaya çalışmıştır. Bizim de stratejik ortağımızdır” dedi. ABD’nin Irak’tan çekilmesi sonrasında Türkiye’nin ‘Bağdat’a yakın, Kürt Yönetimi’ne mesafeli’ Irak politikasında değişiklik olduğu görüşlerine de katılmadığını belirten Barzani, “ABD geri çekildikten sonra Türkiye’nin Erbil ile yakınlaştığı Bağdat’a uzaklaştığına, Türkiye’nin böyle bir politikaya başvurduğuna ben inanmıyorum. ABD hem Erbil hem Bağdat için mesafeli bir politika izlemiştir. Şimdi de Türkiye ve Irak arasında ticarette bu konunun hissedildiğini düşünmüyorum” diye konuştu. 

Barzani’nin çıkış yolu
Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin Türkiye ziyareti sonrasında “Bağdat ile aramızdaki sorunlar çözülmezse ayrılabiliriz” dediğinin hatırlatılması üzerine Neçirvan Barzani, “Başkanımız bir şey söylediği zaman sadece Kürtler için söylemiyor. Bölgemize ilişkin endişelerimizin içinde Şii’ler de var, Türkmenler de var” dedi. Mesut Barzani’nin sıkıntıları çözmek için yol çizdiğini belirten Barzani, birinci seçeneklerinin Irak’ın toprak bütünlüğü, ikinci seçeneklerinin parlamentoya dönmek olduğunu vurgulayarak “Erbil’de tüm Irak oluşumlarının katılımı ile bir anlaşma yapmıştık. Bu anlaşmayı ciddiye alıp çözüme götürmesini istiyoruz” dedi. Bağdat yönetimi ile sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Barzani Exxon Mobil ile anlaşmalar sonrasında geldikleri son durumu ise şöyle özetledi: “Kürdistan bölgesi olarak anayasada yer alan haklarımızı aramaktayız. Yüzlerce hukukçu ile çalışan Exxon Mobil anayasal hakkımız olmadığını düşünse gelip de yatırım yapmaz. Problem, ‘anayasada yer alan haklarınızı aramayın’ diyorlar. Petrol gelirlerinin paylaşılmasına yönelik yasanın çıkması için yıllardır çalışmaktayız. Bağdat bize petrol gelirlerinden pay veriyor. Ancak anayasada ‘Irak’ta olan petrol tüm Irak halkınındır’ yazıyor. Biz petrol gelirlerinin yüzde 17’sini almak istiyoruz.” 

‘Türk şirketleri bekliyoruz’
Barzani Koç Topluluğu’nun Erbil’de iş yapmaya karar vermelerinin kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. Mustafa Koç ile kardeşçe bir ilişkisi olduğunu belirten Barzani diğer büyük Türk şirketlerinin de yatırımlarını beklediklerini söyledi. Bazı Türk şirketlerinin 2 yıldır yatırım izni beklediğini hatırlatılması üzerine Barzani, “Yavaş yavaş sıkıntılar aşılıyor. Özel bir komisyon oluşturduk. Ekonomik açıdan biz Türkiye’yi stratejik ortak olarak görmekteyiz. Henüz anlaşmaya dönüşmeyen yeni gelişmeler var. Piyasamız herkese açık ama Türkiye’nin konumu farklı” dedi. Bölgenin yüzde 100 güvenli olduğunu savunan Barzani, “Kesinlikle İstanbul’dan daha güvenli” diye konuştu. Bölge petrolünün Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktarılması yönünde bir planları olduğunu hatırlatan Barzani, Bağdat’ın da bu planda yer almasını arzuladıklarını belirtti. Kürdistan’da kişi başına düşen milli gelirin 4.500 dolar civarına çıktığını, Türkiye ile ticaret hacminin de müteahhitlik hizmetleri hariç 8 milyar dolara yakın olduğunu belirten Barzani kendilerinin Almanya’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük ticaret ortağı olduklarına dikkat çekti. Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın kendisini tebrik için aramasından çok memnun olduğunu belirten Barzani, “Öncelikle ilk kez kendileri beni aradı ve bizim için çok anlamlıydı. İnşallah yakın zamanda ben de Ankara’ya ziyarete geleceğim. Bu ilişkimizin geleceğinin daha da gelişeceğine inanıyoruz” dedi.