Kürt bölgesinde gerilim

Kürt bölgesinde gerilim
Kürt bölgesinde gerilim
Suriye'nin kuzeyindeki Kürtler asker kaçağı diye gözaltına alınan Kürtlere karşı polisleri rehin aldı. PYD ile rakip Kürt gruplar arasında da kavga çıktı.

İSTANBUL - Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgesi son günlerde hem Kürt gruplar, hem Kürtlerle rejim güçleri arasında gerilimlere sahne oluyor. Amude’de Demokrat Birlik Partisi’nin (PYD) milis güçleri ile Kürt Ulusal Konseyi’ne (KUK) bağlı kişiler arasında kavga çıkarken Kamışlı ve Girke Lege’de Suriye ordusunun asker kaçağı Kürtleri gözaltına almasıyla rehine krizi patlak verdi. Türk basınına “PYD Kürtlere BAAS kurşunu: PKK ’nın uzantısı PYD, Esed rejimini protesto eden Kürtlere kurşun yağdırdı. PYD’liler yaralıların kaldırıldığı hastaneyi de taradı” diye yansıtılan olayla ilgili Kürt kaynaklar Radikal’e şunları aktardı: PYD’nin 24 Temmuz’da KUK ile birlikte oluşturduğu Kürt Yüksek Konseyi’ne bağlı Halk Savunma Birlikleri, önceki gece sınırdan Mardin’e geçmeye çalışan üç kişiyi alıkoydu. Bu kişilerin alıkonulma nedeni üzenlerinden çıkan belgelerdi. Alıkonulan kişilerin bırakılmasını isteyen KUK’a bağlı yaklaşık 150 kişi, aslında fiilen PYD’nin tekelinde olan Halk Savunma Birlikleri’nin bulunduğu kontrol noktasına yürüdü. PYD’liler gösteriyi dağıtmak için havaya ateş açarken yaralananlar oldu. PYD alıkoyduğu 3 kişiyi gece 2’de bıraktı. PYD dış ilişkiler sorumlusu Şirvan İbrahim, konuyla ilgili Radikal’e yaptığı açıklamada PYD’lilerin Esat karşıtı Kürt göstericilere ateş açtığına dair haberleri yalanlayarak “Üç kişinin üzerinden ‘bulunmaması gereken belgeler’ çıktı. Gerekli soruşturma için bu kişiler alıkonuldu. Ancak bir grup, Halk Savunma Birlikleri’ni kışkırtmaya çalıştı ve kavga çıktı, bir kişi yaralandı. PYD lideri Salih Muslim bölgeye giderek Kürt temsilcilerle görüşmeler yaptı, Halk Savunma Birlikleri’nin Kürt Yüksek Konseyi’nin emrinde çalışacağını teyit etti. Şu anda durum iyi” dedi.

Kaçaklara karşı rehine
Rudaw gazetesi ve Fırat Haber Ajansı ise önceki gün Kamışlı’da ordunun 25 Kürt gencini asker kaçağı diye gözaltına aldığını, buna karşı Kürtlerin de 8 polisi rehin aldığını kaydetti. Haberin duyulması üzerine yüzlerce kişi Kamışlı Camii önünde toplanırken esnaf da kepenk kapattı. Gösteriler sürerken Kürt milis güçleri 8 güvenlik görevlisini rehine aldı. Benzer bir olay pazar günü Girkê Legê’ye bağlı Girkê Dijwer köyünde yaşandı. 3 Kürt gencin gözaltına alınmasına misilleme olarak Kürtler de karakol basıp 5 askeri ele geçirdi. Müzakere sonucu taraflar ellerindeki kişileri bıraktı. Kızılhaç Esad’dan söz aldı (RADİKAL)

Kızılhaç Esad’dan söz aldı
Kızılhaç Başkanı Peter Maurer, Şam’da Suriye lideri Beşşar Esad’la yaptığı görüşmede insani yardımların ulaştırılması konusunda söz aldı. Maurer, uluslararası savaş hukukunun gözettiği insani şartların korunması için destek alınmasının gereğine işaret etti. Esad ise KızılhHaç’ın ‘tarafsız ve bağımsız’ kaldığına inandığını ve çalışmalarını desteklediğini söyledi. Özgür Suriye Ordusu Tevhid Tugayı Komutanı Abdulkadir el Salah ise İstanbul’da basın toplantısı düzenleyip hiçbir ülkeden silah desteği almadıklarını öne sürdü. Salah “Halep’in yüzde 70’i kontrolümüzde. Rejim bitti” mesajı verdi. {ŞAM/GUARDIAN-AA}

Suriye sınırına tank sevkiyatı sürüyor
Suriye’de ordu güçleri ile muhalifler arasında çatışmalar hız kesmezken Türkiye sınıra askeri yığınak yapmaya devam ediyor. Şanlıurfa’da 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan TIR’lara yüklenen 4 tank Suruç’a sevk edildi. Daha önce Suriye sınırında bulunan Akçakale, Ceylanpınar ve Suruç’a çok sayıda tank ve zırhlı araç sevk edilmiş ve tatbikatlar yapılmıştı. Trafik polisleri ile zırhlı araçların eşlik ettiği tanklar, Kürtlerin kontrolündeki Ayn el Arap’ın karşısına denk gelen Mürşitpınar Köyü’nde konuşlandırıldı. Son zamanlarda sınır hattı boyunca askeri helikopterlerin uçuşları da sıklaştı. {ŞANLIURFA/DHA}