Kürt güçleri IŞİD'in Rakka - Musul hattını kesti

Kürt güçleri IŞİD'in Rakka - Musul hattını kesti
Kürt güçleri IŞİD'in Rakka - Musul hattını kesti
Şengal'i IŞİD'den geri almak için operasyona başlayan Kürt güçleri, Musul - Rakka arasındaki kritik ikmal hattını ele geçirdiklerini açıkladı.

RADİKAL - Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağlı peşmergeler, PKK ve PKK bağlantılı Ezidi örgütü YBŞ (Şengal Direniş Birlikleri) Şengal'i IŞİD'den geri almak için başlattıkları operasyonda IŞİD'in Musul - Rakka arasındaki kritik ikmal hattını ele geçirdiklerini açıkladı. Rakka Suriye'de, Musul ise Irak'ta IŞİD kontrolü altındaki en büyük kentler.

Kürdistan Bölgesel Güvenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamada iki kenti birbirine bağlayan otoyolun iki farklı noktadan ele geçirildiğini ifade etti. Irak televizyon kanalı El Irakiye ise peşmerge güçlerinin Şengal'deki belediye binasına ulaştığı haberini geçti. Iraklı Kürt birliklerin karadan taarruzuna ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları da hava saldırılarıyla destek veriyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk, koalisyon güçlerine bağlı savaş uçaklarının Şengal'de peşmerge güçlerine destek için yaklaşık 40 hava saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı.

Şengal'de, Peşmerge'ye destek için koalisyondan 40 hava saldırısı

BBC'nin Şengal bölgesinden bildiren muhabiri Jim Muir, taarruzun şafak vaktinde önce karadan roket saldırısıyla başladığını daha sonra birliklerinin karadan ilerlediğini aktarıyor. Muir, kara saldırısına hava operasyonun da akabinde başlamasıyla Şengal merkezinden de dumanlar yükseldiğini bildiriyor. Yaklaşık bir ay önce Kürt birlikler kentin bir kısmının kontrolünü ele geçirmişti.

BARZANİ DENETLİYOR

BBC muhabiri, 'Şengal'e Özgürlük Operasyonu' adı verilen taarruza peşmerge, Ezidi güçler ve PKK'lılardan toplam 7 bin 500 kişilik bir gücün katıldığını belirtiyor. Kürt birlikleri ve ABD ordusu, bu beklenen harekata karşı IŞİD'in de bölgedeki militan sayısını 600'e çıkardığını belirtti. Operasyonu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani denetliyor. Kürt güçler operasyonla Şengal'i tamamen denetim altına almak istiyor.

Peşmerge Sincar'ı IŞİD'den almak için saldırı başlattı

Daha önceki benzer operasyonlarda IŞİD'e karşı ilerleyişlerin yavaş ve zorlu olduğu görülmüştü. IŞİD, Ezidi nüfusun yoğunlukta olduğu Şengal'in kontrolünü geçen yıl Ağustos ayında ele geçirmiş, on binlerce Ezidi, Şengal dağına kaçmaya zorlanmıştı. Binlerce Ezidi kadın ve çocuk da IŞİD'e esir düşmüştü.

İKMAL YOLU KESİLECEK

Kent, IŞİD'in iki ana kalesi Suriye'de Rakka ve Kuzey Irak'ta Musul'un arasında stratejik bir konumda bulunuyor. Şengal'in IŞİD'den geri alınmasıyla örgütün ikmal yolları da kesilmiş olacak. IŞİD’in Ağustos 2014’te Şengal’e yönelik saldırısı, ABD’nin IŞİD’e karşı hava saldırılarına başlamasının en büyük nedenlerinden biriydi.

Ezidi kadınlar IŞİD'e karşı silahlandı

ABD Eylül ayında ise Suriye’de hava saldırılarına başlamıştı.