Kurt Westergaard: Karikatürle eleştirmeye devam etmeliyiz

Kurt Westergaard: Karikatürle eleştirmeye devam etmeliyiz
Kurt Westergaard: Karikatürle eleştirmeye devam etmeliyiz
2005'te Hz. Muhammed karikatürleri yayımlayan Danimarka gazetesi Jyllands-Posten'den Kurt Westergaard, Charlie Hebdo katliamı sonrasında açıklamalarda bulundu.

RADİKAL - Hz. Muhammed karikatürleri çizen isimlerden biri olan Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard, Charlie Hebdo saldırısında meslektaşlarının öldürülmesi sonrası açıklama yaptı. Westergaard, "Karikatürle eleştirmeye devam etmeliyiz" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Alman Bild gazetesine konuşan 79 yaşındaki Danimarkalı karikatürist, "Ben de dahil birçok gazeteci korkuyor. Ancak karikatürle eleştirmeye bütün gücümüzle devam etmeliyiz" şeklinde konuştu. Danimarka gazetesi "Jyllands-Posten" 2005 yılında Hz.Muhammed karikatürlerinini yayımlamıştı. Söz konusu karikatürler arasında Kurt Westergaard'ın karikatürleri de vardı.

Charlie Hebdo'da çekilen ilk fotoğraf

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Sarkozy görüştü


POLİS KORUMASINDA YAŞIYOR

"Jyllands-Posten"ın karikatürleri yayınlaması sonrası birçok İslam ülkesinde protesto eylemleri yapılmıştı. Bu eylemlerde 150 kişi yaşamını yitirmişti. Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard da, bu tarihten itibaren polis koruması altında yaşamını sürdürüyor.

2010 yılında Somalili bir kişi, Wastergaard'ı evinde bıçak ve baltayla öldürme teşebbüsünde bulundu. Wastergaard, acil durumlarda sığınması için inşa edilen "panik odası"na sığınarak yaşamını kurtarmıştı.

Suriye Charlie Hebdo saldırısını şiddetle kınadı

Müslümanlardan 'terör karşıtı' gösteri planı

Charlie Hebdo saldırısı şüphelilerinin arabasında molotof kokteyli bulundu