Kurtarılan pilot: Türkiye sınırını ihlal etmedik

Kurtarılan pilot: Türkiye sınırını ihlal etmedik
Kurtarılan pilot: Türkiye sınırını ihlal etmedik
Suriye sınırında düşürülen Rus uçağının kurtarılan pilotu, Türkiye'nin hava sahasını ihlal etmediklerini ve Türkiye'nin kendilerini uyarmadığını söyledi.

RADİKAL – Dün Suriye sınırında düşürülen Rus uçağının kurtarılan pilotu Konstantin Murahtin, Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmediklerini ve Türkiye’nin kendilerini uyarmadığını söyledi.

Rossiya 1 kanalına konuşan Murahtin, “Bir saniyeliğine bile onların hava sahasını ihlal etmiş olmamız olanaksız. Tamamen açık havada 6 bin metre yükseklikte uçuyorduk ve uçuş yolumuzu tam kontrol ediyordum. Hiçbir şekilde iletişim yoktu. Bu nedenle normal rejimde uçuyorduk. Su-24 bombardıman uçağı, F-16 jetleriyle aynı hız kapasitesine sahip. Eğer bizi uyarmak isteselerdi, paralel seviyeye gelerek kendilerini gösterebilirlerdi. Ama böyle bir şey olmadı. Uçağın kuyruk tarafına birden füze geldi. Füzeyi göremediğimiz için karşı manevra da yapamadık" dedi. Operasyon bölgesini “avucunun içi gibi bildiğini” ifade eden pilot, Rusya Hava Kuvvetleri’ne Suriye’de hizmet etmek istediğini vurguladı.

Rus uçağının düşürülmesine ikinci tanık!

Pilot, bugün erken saatlerde Russia Today muhabiri Roman Kosarev'e konuşmuştu. Lazkiye'deki Rus hava üssünde sağlık kontrolünden geçen pilot, kendini iyi hissettiğini söylemişti.  

Merkel: Gerilimi düşürmek için her şeyi yapmalıyız

Suriye'nin Bayırbucak bölgesinde Türk hava sahasını ihlal ettiği belirtilen Rus Su 24 tipi savaş uçağına, devriye görevindeki 2 F-16 savaş uçağı tarafından müdahalede bulunulmuştu. Uçak, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısında, Suriye toprakları içindeki Bayırbucak bölgesine düşmüştü. Rusya uçağın iki pilotundan birinin karadan açılan ateş sonucu öldürüldüğünü belirtmişti.

Ermeni tasarısı Rus parlamentosunda

Rus uçağı böyle uyarılmış

Türkiye-Rusya krizi Arap basınını böldü

Suriye: Türkiye egemenliğimizi ihlal etti