Kürtler bugün Rojava'da özerklik ilan etti

Kürtler bugün Rojava'da özerklik ilan etti
Kürtler bugün Rojava'da özerklik ilan etti
Suriye'nin kuzeyindeki Kürtler, bugün düzenledikleri büyük bir mitingle başkenti Kamışlı olan özerk bir devlet ilan etti.

Suriye'de bazı Kürt internet siteleri, Rojava denilen Türkiye sınır kesimindeki bölgeyi ellerinde bulunduran Kürtlerin, Cizire denilen kantonda özerklik ilan ettiğini yazdı.

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Amude kentinde bugün Demokratik Özerk Yönetim Yasama Meclisi toplandı.

Açılış konuşmasını yapan Yasama Meclisi Divanı Başkanı Abdulkerim Umer, Meclis üyelerini Kürtçe, Süryanice ve Arapça selamladı.

Cizire Kantonu Başkanlığı ve bakanlıklara ilişkin önerilerin yapıldığı toplantıda Demokratik Özerk Yönetim ilan edildi.

Hükümet başkanlığı ve 22 bakanlıktan oluşan Cizire Kantonu'nda Başkan ve bakanlar için üçlü bir yönetim modeli benimsendi.

Buna göre bakanın Kürt olması halinde yardımcıları ise Arap ve Süryanilerden oluşacak ve buna göre düzenlemeler yapılacak. Toplantıda Cizire Kantonu Başkanlığına Ekrem Heso getirildi.

PYD DE KAMIŞLI'DA ÖZERKLİK İLAN EDECEK

7-8 Ocak 2014 tarihlerinde Suriye'nin Amude şehrinde bir araya gelen Yasama Meclisi, "Toplumsal Sözleşme" adı altında bir anayasa hazırlamıştı. Bu anayasa, Kürtler’in yoğunlukla yaşadığı Cizir, Kobani ve Efrin bölgeleri 3 ayrı kantona ayırmış ve PYD’yi de resmi ordu ilan etmişti.

Bu tarihlerden sonra çeşitli toplantılar yapan meclisin, Cizir Kantonu için aldığı karar çerçevesinde geçici bir hükümetin kurulmasıyla, demokratik özerkliğini bugün ilan edeceği duyurulmuştu.

Geçici hükümetin, halkın ekonomik, kültürel ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalar yapacağı ve 4 ay sonra yapılacak seçimler için gerekli hazırlıklara başlayacağı belirtiliyor.

Bölgedeki gözlemcilere göre, demokratik özerklik ilanı için PYD de Kamışlı’da harekete geçecek.

Cizir’den sonra diğer iki kantonun da aynı yolu izleyerek demokratik özerkliklerini ilan edecekleri ve geçici hükümeti kuracakları belirtiliyor. Ayrıca PYD’nin Cenevre 2 konferansı öncesi böyle bir karar alması politik bir manevra olarak değerlendirildi.