Kürtler Kobani savaşını kazanmaya yakın

Kürtler Kobani savaşını kazanmaya yakın
Kürtler Kobani savaşını kazanmaya yakın
Kobani'de 128. gününe giren savaşta, dün stratejik Miştenur Tepesi'ni de ele geçiren Kürt güçlerinin kentte büyük oranda denetimi sağladığı haberleri geliyor. Batı basınında da 'IŞİD'in yenilgiye uğramak üzere olduğu' yönünde haberler yer alıyor.

RADİKAL – İngiliz Times gazetesi, Suriye'nin kuzeyindeki Kobani kentinde son olarak stratejik önemi yüksek Miştenur Tepesi'ni ele geçiren Kürtlerin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünü yenilgiye uğratmak üzere olduğunu yazdı.

BBC Türkçe servisinin aktardığına göre, Times gazetesinin iç sayfalarındaki haberin başlığı, "Kürtler Kobani'de savaşı kazanmaya yakın".

Tom Coughlun ve Hannah Lucinde Smith imzalı haberde, ABD 'nin hava saldırılarıyla destek verdiği Kürt savaşçıların 5 aydır süren çatışmaların ardından Kobani'nin büyük bölümünü ele geçirdiği, IŞİD örgütü militanlarının yenilgiyle yüzleştiği belirtiliyor.

YPG savaşçıları dün Mıştenur Tepesi’ne bayrak ve flamalarını dikmişti. Bu, Kürt güçlerinin ilk kez IŞİD için önemli bir ikmal yoluna yöneldikleri anlamına geliyor.

Times’taki haberde Türkiye ’nin Kobani savaşındaki tutumuna ilişkin de yorumlar yer alıyor: “Amerikan yönetiminin Türkiye'nin Kürtlerin bağımsız bir devlet kurma hırslarına yönelik huzursuzluğunu görmezden gelmesinin ve IŞİD'e saldırmasının ardından kent için verilen mücadele daha da sembolik bir hal almıştı.”

'ARTIK ABD’NİN BÖLGEDE TEK GÜVENİLİR ORTAĞI KÜRTLER’
Times, ABD'nin Suriye'deki hava saldırılarının yaklaşık yüzde 75'ini Kobani'de düzenlediğini de vurguluyor.

Gazetenin haberinde, İngiltere merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre Kobani'deki sokak çatışmalarında en az 1000'i IŞİD militanı olmak üzere 1600 kişinin öldüğü bilgisi de yer alıyor.

Kente takviye birlik göndermeyi sürdüren IŞİD'in mağlubiyeti kabul etmediği zira bunun, ‘örgütün yenilmez olduğu’ iddiasına gölge düşüreceği yorumu yapılan Times'taki haber ABD'deki Oklahama Üniversitesi'nden Suriye uzmanı Joshua Landis'in çarpıcı bir tespiti ile son buluyor: "Amerikan güçleri artık Kürtleri bölgede tek güvenilir ortak olarak görüyor."

IŞİD’DEN MİŞTENUR TEPESİNE YENİ SALDIRI
Bu arada IŞİD örgütünün, stratejik önemi olan ve dün Kürt güçleri tarafından kontrol edilen Mıştenur Tepesi’ne akşam saatlerinde kapsamlı bir saldırı düzenlediği haberleri geliyor.

Erbil yönetimine yakınlığıyla bilinen Rûdaw internet sitesine konuşan Peşmerge Güçleri komutanlarından Ramazan Situni, örgütün dün gece kalabalık bir birlikle Mıştenur Tepesi’ne saldırdığını söyledi. Situni, uluslararası koalisyonun savaş uçaklarının, IŞİD’in ilerlemesini önlediği bilgisini verdi. BBC, yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde ABD'nin ağır hava saldırılarının dün de devam ettiğini ve bazı saldırılarda B-1 tipi bombardıman uçaklarının kullanıldığını yazdı.

Yine Rûdaw’a konuşan Peşmerge komutanlarından Müslüm Zebari ise, IŞİD mensuplarının tepe çevresinden kaçtığını belirtti.

PYD: KOBANİ'NİN YÜZDE 90'I KÜRTLERİN ELİNDE
PYD İngiltere temsilcisi Alan Semo da İngiliz basınına yaptığı değerlendirmede, IŞİD'in ‘çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadığına’ dair istihbarata sahip olduklarını söyleyerek, “IŞİD militanlarının moralleri çok bozuk. Kobani'nin yüzde 90'ı Kürtlerin kontrolünde” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/127591012759105

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hayal kırıklığı demişken! - vemerald

  Asıl hayal kırıklığını yaşayanlar, " Düştü düşüyor" diyenler ile bıyık altından gülenler arasında yaşanıyor. Gülücükleri dondu kaldı ne yazık!

  Züğürt tesellisi - brotherlouie

  İŞİD ve YPG'li teröristler birbirlerini karşılıklı olarak öldürmeleri sayın Esad'ın işine gelmektedir. Gücü ve terörist sayıları azalan bu 2 mezhepsel ve mikromilliyetçi terör örgütünü finalde Suriye ordusu tamamen temizleyip tüm Suriye sınırları içerisinde yeniden egemen olacaktır. Bu haberleri yayınlayan gazeteler teröristlere ve onların pasif destekçilerine züğürt tesellisi vermektedir. Zaman yakınken çok kutuplu yeni dünya düzenine saç sakal traş olup bir an evvel entegre olun. Bu yollar Rusya ve Çin varken çıkmaz yoldur. Bedavaya kendinizi öldürüp ağanız olan batılı katillere viski mezesi olmayın.

  - user964389

  ABD İsrail ve Avrupa artık bütün medya ve temsilcileri ile Kurdistanin geleceğinin haberini veriyorlar.. Ya Türkiye ? Eski siyaset eski kafalar..

  sovyetler gibi - jumpercoco

  İkinci dünya savaşında sovyelerin galibiyeti gibi bir kere daha insanlık barbarlığa karşı zafer kazanacak.

  kurtlere bravo - radi11

  yapyiklari cetin mucadele butun insanlik adinadir, vahseti barbarligi redetme savasidir