Kürtler NATO'dan askeri yardım istedi

Kürtler NATO'dan askeri yardım istedi
Kürtler NATO'dan askeri yardım istedi
IKBY Peşmerge Bakanlığı, ilk kez katıldığı konferansta NATO'nun Irak'a yaptığı askeri yardımlardan yararlanmak için talepte bulundu.

SÜLEYMANİYE - Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı'nın, NATO'nun Irak'a yaptığı askeri yardımlardan yararlanmak için talepte bulunduğu bildirildi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de 14-15 Kasım tarihlerinde düzenlenen NATO Konferansı'na resmi olarak ilk kez davet edilen Peşmerge Bakanlığı'nın internet sitesinde toplantıyla ilgili bir açıklama yayınlandı.

Açıklamada, konferansa katılan bakanlık sözcüsü Cebar Yaver'in, NATO'dan, Irak'a yapılan yardımlardan Peşmerge güçlerinin de faydalandırılmasını istediği aktarıldı.

NATO'nun, merkezi Irak hükümetine sunduğu destek ve yardımların, Kürt bölgesine yapılmadığı kaydedilen açıklamada, "Önümüzdeki süreçte NATO ile merkezi Irak hükümeti arasında yapılacak ortak askeri çalışmalarda Kürdistan bölgesindeki güvenlik güçlerinin de yer alması istendi. Yapılacak askeri yardımlardan Kürdistan bölgesinin de yararlanması talebinde bulunuldu" denildi.

Açıklamada ayrıca Erbil'den giden heyetin, konferansın ikinci gününde "Kürdistan bölgesinin mayınlardan, kimyasal silah artıklarından temizlenmesi konusunda işbirliği taleplerini dile getirdiği" ifade edildi. (aa)