Kürtler Şengal'i aldı

Kürtler Şengal'i aldı
Kürtler Şengal'i aldı
Kürt birliklerinin Şengal'i ele geçirdiği açıklandı.

RADİKAL – Kürt birliklerin ABD'nin hava desteğiyle başlattıkları operasyonda Irak’ın kuzeyindeki Musul'a bağlı Şengal’i ele geçirdiği açıklandı. İlçe merkezine giren peşmerge güçleri kamu binalarına IKBY bayrağı astı. Şengal 3 Ağustos 2014'te IŞİD'in eline geçmişti.

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Peşmerge Komutanı ve aynı zamanda KDP Musul Sözcüsü olan Said Memuzini, Şengal’in bu sabah saatlerinde tamamen özgürleştiğini belirtti. Memuzini şöyle devam etti:

"Şengal’ın (Sincar) tamamı Peşmerge güçlerinin eline geçti. Kent merkezinde Kürdistan bayrakları asıldı, IŞİD bayrakları söküldü. IŞİD, şimdi Telafer ve Musul’a doğru kaçıyor. Bu sabah erken saatlerinde şiddetli geçen çatışmalarda yüzlerce IŞİD üyesi öldürüldü. Bu sabahki operasyonda 1 peşmerge de arabanın takla atması sonucu hayatını kaybetti. Şengal operasyonunu Güney Kürdistan Başkanı Mesud Barzani tarafından yönetiliyor. Başkan Barzani komutasında büyük ilerlemeler kaydedildi. Şimdi Şengal kent merkezinde mayın arama tarama çalışması devam ediyor. Şengal’in alınmasından dolayı büyük bir sevinç yaşıyoruz. Herkes çok sevindi.”

BBC'ye konuşan bir üst düzey peşmerge yetkilisi, "Kürt özel güçlerinin Şengal'in kuzey bölümlerine girmeyi başardığını ve aralarında bir ilkokul, bir tıbbi merkez ile bir yönetim binasının da bulunduğu çeşitli binalara IKBY bayrağını astıklarını" söyledi. Yetkili, "İntihar saldırıları ve bubi tuzaklarına karşı geniş kapsamlı bir temizlik operasyonunun sürmekte olduğunu, Şengal'in merkezine girmenin 7-10 gün alabileceğini" belirtti.

Şengal'de birçok ev ve işyerinin tahrip olduğu, sokaklarda da hasar görmüş arabalar bulunduğu belirtiliyor.

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin komuta ettiği ve 3 koldan yapılan operasyonun %75’inin başarıyla tamamlandığı kaydedilmişti.

Kürt güçleri IŞİD'in Rakka - Musul hattını kesti

'Şengal'e Özgürlük Operasyonu' adı verilen taarruza 7 bin 500 peşmerge, Ezidi savaşçı ve PKK’lıların katıldığı belirtiliyor.

Kürt birlikleri ve ABD ordusu, bu beklenen harekata karşı IŞİD'in de bölgedeki militan sayısını 600'e çıkardığını söyledi.

Kürtler Şengal'e yürüyor: IŞİD'in ikmal hattı kesildi!

Fehim Taştekin yazdı. "Özgür Şengal'e doğru..."

Ezidi kadınlar IŞİD'e karşı silahlandı